Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 3 - Hvozd - Hodovíz

27. 12. 2007

                                                                        

 Hvozd – Hodovíz

 

 

Obrazek

 

 

 

Pokud se vydáte autobusem směrem severně od Plzně do oblasti Manětínska, budete projíždět místa s hojným výskytemObrazek kamenných křížů. Tras, na kterých potkáte několik křížů najednou můžete naplánovat několik a pořád bude na co koukat. Protentokrát jsem si vybrala oblast dvou mírně odlehlých vesnic – Hvozdu a Hodovízu, zhruba desítku kilometrů před Manětínem. Všude ještě leželo množství sněhu, ale svítilo slunce a příliš nemrzlo, takže sníh vůbec nevadil.

Stačilo vystoupit na osamělé zastávce a ocitla jsem se na polním rozcestí několika silnic, z čehož mě v tu chvíli zajímaly hlavně dvě – směr ObrazekHvozd a na opačnou stranu směr Hodovíz. Pro začátek jsem zvolila první silnici a po chvíli jsem stála u cedule vesnice, jejíž území slibovalo několik zajímavých kamenných objektů. Ten první – křížový kámen (kamenný blok s reliéfem) stál zapuštěný v úzkém prostoru mezi zdí stodoly a silnicí přímo uprostřed vsi. K druhému křížovému kameni to bylo nedaleko, našla jsem ho na dohled od místního kravína a mohla opět fotografovat. Od kamarádky jsem dostala tip na pěkná  sloupková boží muka kus za vsí. Vedla k nim příšerně rozblácená polní cesta, ale když se hodně chce, tak jde všechno, takže za chvíli se objevila bíle natřená kamenná boží muka, na kterých mě zaujal hlavně reliéf dvou opačně směřujících seker. Na tak malou vesničku to byl slušný počet zajímavých památek a bylo vidět, že si jich tu náležitě hledí.

Čekala mě cesta zpátky, prošla jsem znovu kolem křížových kamenů ve vesnici a došla až na výchozí rozcestí, abych se vydalaObrazek na opačnou stranu mírně z kopce do další vesnice, tentokrát s názvem Hodovíz. Tušila jsem správně, že zde bude hledání smírčích křížů trochu složitější, popisy míst v knize o kamenných křížích byly nejednoznačné a ještě k tomu se zkracovala doba, kterou jsem měla do odjezdu jediného zpátečního spoje.

Už na začátku vsi mě zaujala zvláštní autobusová zastávka u výběhu pro koně v jedné boční uličce, končící nedaleko v polích. Přece zrovna sem nezajíždí autobus? Vrtalo mi to hlavou, nějakou chvíli jsem se potloukala kolem, až si mě všimnul majitel usedlosti. Na můj první dotaz ohledně místních křížů pokrčil rameny a máchl rukou neurčitě směrem do vsi. Na druhou otázku, jaký že mu to zde staví zvláštní spoj u plotu, se jen lišácky usmál a povyprávěl, jak zde jednou do roka pořádá sešlost pro své staré kamarády a u svého domu jim zřídil vlastní autobusovou zastávku. Vůbec mu prý Obrazeknevadí, že je využívaná jen jednou v roce. Užitečné bylo, že zde kamarádi měli i aktualizovaný jízdní řád, bohužel ale nějakého plzeňského spoje městské hromadné dopravy. Třeba kvůli majiteli dělají výjimku a zajíždějí až sem J. Řeknu vám, že bych také chtěla svou vlastní autobusovou zastávku… J.

Ale přišla jsem kvůli křížům, takže bylo dobré začít hledat. Chvíli jsem se doptávala, až jsem z části rozbitý ležící kříž našla za ohradou posledního zdejšího stavení. Prý zde takto leží už od roku 1951. Dál už byla jen pole, ale jak se ukázalo, ani tato pole nebyla úplně prázdná, protože k mému velkému překvapení na kopci nad vesnicí, na místě, kde měl kdysi stát a pak zmizet další kamenný kříž, kříž skutečně stál. V těsné blízkosti božích muk jsem objevila zjevně časem nepoznamenaný opracovaný kámen s vyrytýmObrazek křížkem. Jak jsem se později dozvěděla, umístili ho sem nadšenci, sdružující se kolem smírčích křížů. Přišla jsem tedy v pravou chvíli a měla z toho náležitou radost.

Zbývaly ještě další dva kříže za vsí. Čas se neúprosně zkracoval, vzdala jsem tedy samostatné hledání a optala se jednoho místního člověka, jdoucího okolo. Ale vysvětlujte něco někomu, kdo je tu poprvé a ještě k tomu nemá moc času na hledání. Pán se mi snažil určit směr a dokonce mi namaloval na mokrou cestu, jak jeden z křížů vypadá.Abych využila zbytek času a nestála jen jako ovce na zastávce, vydala jsem se doporučeným směrem za Hodovíz, leč bez úspěchu. Nezbylo, než se tedy vrátit a s pohledem na vyrytý obrázek v blátě a nadějí, že se sem brzy vrátím, opustit tenhle odlehlý a přesto (nebo možná právě proto) zajímavý kout světa.

 

Obrazek

Fotografie:

1.Hvozd - křížový kámen č.0242

2.Hvozd - křížový kámen č.0399

3.Sloupková boží muka

4.Privátní zastávka

5.Smírčí kříž č.1078

6.Křížový kámen č.1077

7.Tak takhle měl vypadat...

 

Náhledy fotografií ze složky Hvozd - Hodovíz - Manětín

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář