Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 31 - Hajany

17. 2. 2011

Hajany - kamenný kříž

 

I když to vypadalo, že hledání kamenného kříže u Hajan nebude moc velký problém (podle mapy bylo jeho umístění jasné), nakonec všehajany---kriz-1s.jpg bylo jinak, ale nelitovala jsem.  Bloudění mě dovedlo k 8 záhadným žulovým stélám, ale o tom jsem psala jinde.

Opodál několik dělníků budovalo základy můstku přes potůček, stačilo se zeptat stavbyvedoucího, kde by asi tak kříž mohl být a hned jsem pochopila, že jsem na špatné cestě. Když jsem z rozcestí konečně vyrazila správným směrem, asi po 300 hajany---kriz-2s.jpgmetrech se dal u polní cesty směrem k vesnici Chlum zahlédnout štíhlý kamenný kříž. Když jsem došla blíž, zjistila jsem, že je asi tak půl metru vysoký, s krátkými bočními rameny, že je nakloněný k jedné straně a nahoře na temeni hlavy nechybí obvyklý magický důlek.

Kniha o smírčích křížích neudává, jak dlouho zde kříž stojí, zatohajany---kriz-3s.jpg prozrazuje legendu, která se k němu váže. Kdysi v minulosti se zde pohádali dva sedláci o hranici polí a podle postaveného kříže je jasné, že spor skončil tragédií.

Sedla jsem si na nedaleký pařez a vychutnávala si ničím a nikým nerušenou přírodu kolem. Slunce pospíchalo líně  výš na obzor, na loukách naproti se třepetaly listy osaměle stojících stromků, po kmenu za mými zády šplhal nějaký strakapoud či datel a z dálky sem slabounce doléhal hluk z obou nedalekých vesnic. Takovéto "zastavení" času mám moc ráda, člověk na chvíli přestane přemýšlet a jen vnímá přírodu kolem sebe. Právě pro tyto chvíle stojí za to čas od času "utéct" daleko od lidí, nechat se jen konejšit slunečními paprsky a zpěvem všudypřítomných ptáků. I když jsou to jen prchavé okamžiky, člověk hajany---kriz-4l.jpgtakto může zažít chvilkové  štěstí, a to zas není úplně málo...   

 

Fotografie:

1. - 3. Kamenný kříž u Hajan

4. Důlek na temeni hlavy kříže

5. Kříž u cesty z hajan ke Chlumu

 

 

hajany---kriz-5l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Hajany

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář