Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 32 - Křížový kámen v Sedlicích u Blatné

27. 3. 2011

Křížový kámen v Sedlicích u Blatné

sedlice-1s.jpgK povídání o tomto kříži by se lépe hodil nadpis Záhada kamenného kříže v Sedlicích. Když jsem totiž hledala v knize osedlice-2s.jpg kamenných křížích Čech a Moravy, kde na Blatensku všude kříže jsou, u toho v Sedlicích jsem přehlédla, že kdysi za vsí sice stál, ale pak zmizel, pravděpodobně ho někdo ukradl, nebo byl zničen, když někomu či něčemu překážel.

Tento fakt netuše, jsem se hrnula k místům, kde kříž stával. Asi 40 cm vysoký křížek jsem našla, jak stojí nahnutý k jedné straně u silnice k Čekanicím. sedlice-3s.jpgKdybych se po návratu domů znovu nekoukla do zmiňované publikace, myslela bych si do teď, že to tak mělo být. Kniha mě však vyvedla z omylu, náhradní kříž zde postavili místní znovu, když ten starý zmizel v sedlice-4s.jpgnenávratnu.

Podobný osud potkalo několik dalších křížů, které jsem měla tu čest vidět na vlastní oči - jeden nad Hodovízem severně od Plzně a další východně od Tachova nedaleko usedlosti ...Pokud budou mít hledání drobných památek jako zálibu i naši potomci, pravděpodobně už o podobných extempore nebudou nic vědět. Nakonec je to lepší, než kdyby byla podobná místa nadobro prázdná...

Fotografie - křížový kámen v Sedlicích u Blatné.

 

Náhledy fotografií ze složky Sedlice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář