Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 33 - Lesní kříže u Kladrub

8. 5. 2011

Kladrubské lesní kříže

 

Moudré přísloví praví, že všechnokladruby-1l.jpg má svůj čas. Platí to i o drobných památkách, které nenajdete na první pokus. Křížových kamenů a kamenných křížů jsem už viděla docela dost, přesto si asi všechny, které jsem napoprvé nenašla, dokonale pamatuju: jeden v Radomyšli u Strakonic, jeden „lesní“ u Kozičkova Mlýna v blízkosti Rabštejna, další u Kamenného Újezda západně od Plzně, „lesní“ u Šipína nedaleko Konstantinových Lázní a nakonec dva z lesa za kladrubským klášterem. Jak vidíte, jsou to převážně kameny, ukryté v lesním kladruby-2l.jpgporostu. Tam musíte jít buď najisto a držet se rad někoho, kdo zde byl před vámi, nebo se spolehnout na štěstí při hledání  a počítat s tím, že se kladného výsledku třeba nakonec nedočkáte.

Z podobných pohnutek jsem se vrátila ke klášteru v Kladrubech. Chtěla jsem se znovu po letech podívat na Santiniho kostel sv. Anny, a pak zajít za Kladruby  znovu se podívat po dvou lesních kamenech. Tentokrát jsem měla více šancí, na keřích ještě nebylo listí a dopředu jsem se připravila i co se týče pravděpodobné polohy obou kamenů. kladruby-3l.jpg

Už samotná cesta od kláštera k dálničnímu mostu za městečkem mě docela potěšila, trefili jsme se do doby, kdy kvetou jaterníky. Ty v nejrůznějších podobách lemovaly cestu až k Úhlavě. Dál už cesta kopírovala vodní tok, míjeli jsme polorozpadlý Petrův mlýn, prošli pod dálnicí a zde už bylo třeba trochu zbystřit. Tam někde dál v lese měly stát nedaleko od sebe oba kameny. Hledali jsme ve třech, aby byla větší pravděpodobnost kameny objevit, hledání ztěžoval špatně prostupný terén, kladruby-4s.jpgpoznamenaný pravděpodobně nějakou nedávnou vichřicí. Prolézání vývratů začalo po chvíli unavovat,kladruby-5s.jpg naštěstí Jirka našel první křížový kámen, což nás povzbudilo v hledání i toho druhého.

První kámen s vytesaným křížem, složeným z malých kosočtverců a obyčejným křížkem na druhé straně očividně nestál na původním místě, jeho poloha byla tak nějak nepřirozená, což navíc umocňovaly povalené kmeny a zpřelámané větve okolo. Zmiňuje se o tom i kniha o smírčích křížích, umístění kamene bylo původně jiné (kde, to kniha neuvádí). Věděli jsme, že druhý kříž by neměl být daleko, hledali jsme tedy usilovně dál, ale bohužel bez úspěchu. Dva z nás už hledání vzdali a vraceli se zpět k řece, já jsem se pokusila ještě naposledy projít místa, kde by kříž mohl být. Pokud to nevyjde ani teď, už sem znova nepůjdu. Došla jsem až do míst, kde jsem se chtěla otočit a vrátit se zpátky – jako tehdy před 7 lety. A znáte to, když už se o něco kladruby-6s.jpgpřestanete usilovně snažit, tak to nakonec vyjde. Vyšlo to i nyní, malý kamenný křížek stál pod vzrostlými smrky mírně nakloněný na stranu, přesně tak, jak bylkladruby-7s.jpg vypodobněný v publikaci o křížích. Kámen byl otesán do zdobného tvaru, vpředu se rýsovala nějaká nezřetelná písmena a číslice. Zavolala jsem ostatní, aby se také podívali na to, co jsme tak dlouho hledali. Doma jsem si pak v klidu přečetla, že křížek je vlastně přes 200 let starým památníčkem na smrt kladrubského purkmistra Willingera, kterého zde ranila mrtvice. Další hledací dobrodružství jsem měla za sebou, tentokrát bylo náročnější, ale vše složité bylo zapomenuto díky zadostiučinění, že jsme opět nehledali marně.

Fotografie:

1. Jaterník podléška

2. Polorozpadlý Petrův mlýn

3. Dálniční most

4. + 5. Křížový kámen u Kladrub

6. + 7. kamenný kříž u Kladrub

 

Náhledy fotografií ze složky Kladruby - lesní kříže

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář