Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 34 - Kamenný kříž u silnice Polínka - Krsy

24. 6. 2011

Kamenný kříž u silnice Polínka - Krsy

Občas se stává, že hledaný křížpolinka-1l.jpg nenajdete na místě, naznačeném na mapě. V lepším případě se nejedná o nenávratné zmizení, prostě se jen rozhodlo o opravě kamenné památky a pokud nejde jen o myšlenku, jako v případě kamenného kříže z lokality Zruč - Senec (před lety stále jen ležel v depozitáři plzeňského kostela Všech svatých - viděla jsem na vlastní oči), vše dopadne nejlíp, jak může a kříž se vrátí na původní místo. Tedy skoro...

O kříži mezi obcemi Krsy a Polínka se v bibli všech křížkařů (Kamenné kříže Čech a Moravy) psalo, že v době poslední revize polinka-2s.jpgse nacházel v opravě (snad v sokolovském muzeu). Prý ho předtím někdo povalil a kámen se rozlomil na dva kusy. Já se rozhodla, že překontroluju stav a podívámpolinka-3s.jpg se, zda byla oprava dotažená do konce.

Opravený kamenný kříž dnes skutečně u kraje silničky najdete, je vysoký asi 80 cm, na přední straně má mezi rameny kolo, ve kterém je vyrytý jednoduchý křížek. Na zadní straně je podobný křížek, tentokrát ve čtverci. Nestojí sice na původním místě (podle pamětníků snad stával na opačné straně silničky), ale hlavní je, že se dochoval.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenný kříž u silnice Polínka - Krsy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář