Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 35 - Křížový kámen v Pětidomí

13. 9. 2011

 

Křížový kámen v Pětidomí

 

petidomi---kamen-1.jpgV poslední době se stává opravdu jen zřídka, že potkám nějaký kamenný kříž, aniž bych tušila, že má na daném místě stát. V případě křížového kamene v Pětidomí tomu tak bylo.

Když jsme pospíchaly po turistické značce k jedné chráněné lokalitě, hned na začátku Pětidomí jsem si koutkem oka všimla zvláštního kamene, zakomponovaného do hradby jedné ze zahrad. Vzpomněla jsem si na zápis v knize Kamenné kříže Čech a Moravy a uvědomila si, že se zde psalo o křížovém kameni v obci stejného jména. Bylo to určitě ono, obcí s podobným osobitým jménem v naší zemi určitě víc není.

Kámen byl skutečně zvláštní, vysoký asi metr a půl, spetidomi---kriz-2.jpg reliéfem malého kříže na čelní straně. I kameny okolo stály za povšimnutí, celé to vytvářelo nepřehlédnutelnou skupinku u cesty od zbirožského nádraží.

Doma jsem po překontrolování údajů zjistila, že tento kámen původně stál někde v polích u gotického kostela Sv. Štěpána, což je o nějakou desítku kilometrů zpět k Plzni. Na svatoštěpánský poutní kostel a nedaleký rybník si tzv. brousím zuby do budoucna. V Pětidomí je křížový kámen připevněný železnou tyčí ze zadní strany (ta lícová je naštěstí otočená ven) a celá skupinka i s kameny se, jak už jsem psala, asi nadlouho stala součástí ohrady nějaké chalupy. Myslím si, že místo je to důstojné a i když tím vymizel účel křížového kamene, spjatý s původním místem, památka se alespoň takto uchová do budoucna.

 

Náhledy fotografií ze složky Pětidomí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář