Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 36- Což takhle jet se podívat do Pelhřimova?

1. 12. 2011

 

Což takhle jet se podívat do Pelhřimova?

 

pelhrimov--5l.jpg

 

pelhrimov-1s.jpgTentokrát ne na nové krematorium, jak by se dala prvoplánově použít nesmrtelná scéna z filmu Vesničko má středisková,pelhrimov-2s.jpg ale na křížové kameny. V tomto městě jich je požehnaně, a když už jsme přes Pelhřimov jeli, byla by hloupost se zde na chvíli nezastavit. Pelhřimov má docela pěkné historické náměstí s podloubím, úhlednými štíty domů, případně se starobylým cimbuřím po jedné straně, kde stojí i kostel s vyhlídkovou věží.

Já jsem však chtěla toto město navštívit z trochu jiných důvodů, než kvůli prohlídce velkých pelhrimov-3s.jpghistorických památek. Bokem od ruchu centra města stojí v Pelhřimově velká kaple Paní  Marie Bolestné. Takových by se ipelhrimov-4s.jpg jinde našlo asi víc, u této však stojí několik křížových kamenů a starých kamenných náhrobků. Jak asi tušíte, jedná se o tzv. svozy - křížové kameny svezené ke kapli ze širokého okolí.

Výstava kamenů začíná už u venkovní zdi, kde stojí jeden zhruba metrový křížový kámen s reliéfem latinského kříže. Podle knihy sem byl umístěný už koncem 19. století. O kus dál najdete něco jako památníky, kamenná pelhrimov-7s.jpgsloupková boží muka a jednu metrovou kamennou desku s křížkovým křížem, gotickým textem a zahloubeným symbolem.

Pravé defilé sporných kamenů je k vidění v ambitu kaple. Zde jsoupelhrimov-6s.jpg zabetonované 2 čtveřice, jednu tvoří pravé barokní náhrobky, druhá čtveřice je sporná, kameny mají tvar náhrobků a na předních stranách lze najít reliéfy různě velikých křížkových křížů, různé texty v gotické minuskule, erby i další symboly.

Přestože jsou tyto kamenné desky uvedené v seznamu kamenných křížů, připouští se zde, že se může jednat o staré měšťanské náhrobky ze zrušeného hřbitova.

Kniha uvádí ještě další kříže a kameny, jeden zabudovaný do zdi, další u kaple, ale pelhrimov-8s.jpgpravděpodobně jsem všechny nevyfotografovala, protože při tomto množství snadno ztratíte přehled. Svozem se sice vytratil původní význam těchto památek, ale na druhou stranu jsou na bezpečném místě, kde nikomu a ničemu nepřekáží a v neposlední řadě je nemůže někdo nenechavý ukrást.

O tom se však toho namluvilo dost, zkrátka Pelhřimov za návštěvu určitě stojí, a to nejen proto, abyste věděli, do čeho jdete :-).

Více fotografií najdete ve fotogalerii Pelhřimov - křížové kameny.

 

Fotografie:

1. Kaple P. M. Bolestné

2. Domy u náměstí

3. Náměstí

4. Kostel

5. Podloubípelhrimov-9l.jpg

6. Památky u kaple

7. Křížový kámen

8. - 9. Křížové kameny - náhrobky

10. Náhrobky

 

 

 

 

 

pelhrimov-10l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Pelhřimov - kamenné kříže

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář