Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 37 - Křížový kámen v Záluží

7. 1. 2012

 

Křížový kámen v Záluží

 

Vím, že v monitorování křížových kamenů v nejbližším zaluzi-1s.jpgokolí Plzně mám pěkné mezery. Jejich dokumentování jsem odkládala stím, že k nim mohu, kdykoliv se mi zachce... A tak se stalo, že mám na dosah ruky několik drobných památek, které už 7 let úspěšně míjím. Čas od času mě však popadne záchvěv systematičnosti a rozhodnu se podobný nedostatek napravit. Tak tomu bylo i v půlce jara, tehdy jsem se rozhodla podniknout cestu na sever od Plzně, kde je několik kamenů ne až zas tak daleko.

Cesta za nimi začala v Třemošné (město severně od Plzně). Vydala jsem se do Záluží – dnes už asi okrajové části Třemošné (nevím to jistě). Za Zálužím směrem na Ledce měl někde ve stráni u silnice stát štíhlý kamenný hranol s vyhloubenými kříži. Jediným vodítkem byla poznámka, že stojí na staré cestě ke skládce a šikmo od něj je vidět hřiště. Doufala jsem, že i díky nepříliš narostlé vegetaci hranol brzy najdu a zbyde mi dost času na další kříže po cestě do Plzně.

Člověk míní, život mění. Stráň, kde jsem si myslela, že má hranol stát, jsem prošla mockrát, zkoušela jsem to i dál v lesíku s vyježděnými kolejemi od nějakých bikerů, leč naprosto neúspěšně. Už mě pomalu jímala beznaděj, když jsem zahlédla nějakého pejskaře. Svitla mi naděje, že bude znát okolí vesnice a třeba mi poradí. Stalo se tak, ale varoval mě, že on sám 5 let chodil kolem hranolu a nikdy si ho nevšiml. Když odešel, já vyrazila najisto tam, kde jsem zaluzi-2s.jpgsi myslela, že má hranol stát. A zase nic. Štěstí mi ten den příliš nepřálo. Za hodinu se už mělo stmívat a mě ještě čekalo pár pěších kilometrů k Plzni. Zklamaně jsem zcházela ze svahu a naposledy se otočila zpět. A on tam byl! Tak dokonale slýval s okolím, že byl takřka neviditelný. Štíhlý slepencový hranol (113cm) s několika pozitivními i negativními reliéfy křížů od shora dolů. Tak ta poslední naděje nakonec neumřela. Světlo už sice fotografování moc nepřálo – hranol stál na svahu, odvráceném od slunce nízko nad obzorem, ale povedlo se, nešla jsem sem zbytečně.

 

Více fotografiíí najdete ve fotogalerii Třemošná - Záluží v rubrice Co všechno můžete potkat a vidět, když nesedíte doma - Kříže.

Fotografie - Kamenný hranol v Záluží

 

Náhledy fotografií ze složky Třemošná - Záluží

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotky

(Kelvin, 26. 2. 2012 18:21)

Ahoj, podobné věci, především z okolí Plzně fotím a dávám na foto.mapy.cz , dají se pak najít na mapy.cz na dané souřadnici. Tento jsem fotil loni na jaře http://foto.mapy.cz/detail?id=204434

Mimikry

(Radka, 19. 2. 2012 15:57)

Ahoj, jak je vidět na celkové fotografii, úzký kámen dokonale splývá s okolím, zkus koukat co nejvýš k vrchnímu horizontu stráně. Hlavní je, že stačí stát na silnici, nemá smysl jej hledat na bočních cestách, jak jsem to dělala vloni já a ztratila tím zbytečně asi hodinu času. Až budeš v úrovni kamene, sportovní areál bude ještě kus před tebou směrem k Ledcům. Při marném hledání doporučuju rady pejskařů (jak píšu v článku), na vycházkách si lecčeho všimnou :-).

Křížový kámen...

(Alislaw, 19. 2. 2012 14:30)

Ahoj, tak to je pěkné, zrovna včera (18.02.2012) jsem Zálužím šel (mj. za účelem druhého pokusu najít tento kžížový kámen...) - A OPĚT SE NEZADAŘILO!!! Ale mám fotku stráně, kde by měl stát, takže HOOOODNĚ zvětším... a třeba ho najdu... Díky! - myslel jsem, že už skončil u někoho na zahradě...