Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 38 - Kamenná stéla v Horních Sekyřanech

19. 2. 2012

 

Kamenná stéla v Horních Sekyřanech

 

Jeden jediný výlet vloni na konci března sesekyrany-1s.jpg nakonec ukázal být velmi „vydatným“. 2 lesní kříže nedaleko Kladrub u Stříbra, klášter a kostel v samotných Kladrubech, kostel a kamenná stéla v Horních Sekyřanech po cestě a to vše sekyrany-2s.jpgdoplněné probouzející se jarní přírodou – kdo by si mohl přát více? Návštěva v Horních Sekyřanech byla sice jen na chvíli, ale díky tomu, že zdejší kostel i kamenný kříž jsou takřka na dohled, stihlo se nakonec obojí.

Nevysokou kamennou stélu (asi 60 cm) zde lze najít na zvláštním, ale určitě hodně bezpečném místě – je zazděná do nízké zídky jedné malé kapličky. Na erodované kamenné desce se nepříliš znatelně rýsuje plastický reliéf kříže v kruhu, přičemž celý kruh podpírá jakási žerď. Ta není příliš zřetelná, protože je z převážné části zakrytá vegetací a níže i zeminou. Kniha o Smírčích křížích Čech a Moravy neuvádí k této stéle žádnousekyrany-3l.jpg legendu ani historii, takže těžko říct, zda je kámen na tomto místě odjakživa, či sem byl přemístěn z jiného místa v okolí.

Pokud byste jej hledali, určitě je dobré dopředu vědět, kde je třeba kámen v Horních Sekyřanech hledat, protože v zídce si jej všimnete, jen když si dopředu zjistíte, že je právě zde.

Další fotografie najdete ve fotogalerii Horní Sekyřany.

Fotografie:

1. Kaplička s ohrádkou

2. + 3. Kamenná stéla v ohrádce

 

Náhledy fotografií ze složky Horní Sekyřany

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář