Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 39 - Lesní kříž u Kamenného Újezdu

9. 11. 2012

 

Lesní kříž u Kamenného Újezdu

Letošní jaro se u mě neslo ve znamení objevování již jednou hledaných a tehdy bohužel nenalezených křížů. Jedním takovým byl i křížujezd-1s.jpg kousek za obcí Kamenný Újezd. Před 8 lety jsme se synem vydali na cestu přes polesí Harabaska, rozkládajíci se obrazně řečeno na dohled od města Nýřany. Hustý les ukrývá nejedno překvapení: vydřevené zákopy, sloužící kdysi k vojenským cvičením stejně jako různé betonové stavby, rozseté po lese. I s pomocí rad kamarádky turistky jsme úspěšně našli všechny lesní kříže, ovšem až na ten poslední. Kousek před Kamenným újezdem měl stát v lesíku klasický kamenný kříž, v jehož blízkosti se našly i nějaké relikvie- .... Na hledání kříže nám však zbylo minimálně času, navíc jsem později zjistila, že jsem jej hledala jinde, než jsem měla.

Tentokrát jsme pátrali ve třech, až na louže z roztálého sněhu na polní cestě nám počasí docela přálo, a tak jsme začali soustavně pročesávat les. Všimli jsme si jakýchsi tajemných červených značek na některých stromech, ty jsme však přisuzovali označení přístupových cest k blízkému nepoužívanému lomu. Kdybychom tušili, že asi nesouvisely jen s tím...

Když už dva z nás trochu ztráceli naději, rozhodla jsem se jít nazpátek nikoliv po lesní cestě, ale asi o 50 m dál směrem k lomu lesním porostem. Asi tušíte, že se te tokrát potvrdilo, že kdo hledá, ten majde. Kříž stál kousíček od lomu mezi stromy, naprosto nezahlédnutelný od hlavní lesní cesty. Zavolala jsem ostatní, ať se jdou podívat. Jediná smůla byla v tom, že kříž stál již ve stínu, takže se hůř fotil.

ujezd-2l.jpgTuto tentokrát naštěstí úspěšnou výpravu jsme tak trochu zaplatili asi tak tunou bláta, které jsme si na botách odnesli z rozbahněné polní cesty až k autu. Ale ten pocit, že jsme kříž našli, byl k nezaplacení.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kamenný Újezd.

 

Fotografie :

1. Lesní kžíž

2. Cestou necestou

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenný Újezd

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář