Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 4 - Rozněvice - Konstantinovy Lázně - Kokašice

4. 1. 2008

 Rozněvice – Konstantinovy Lázně –   Kokašice

Obrazek

 

Den před Silvestrem minulého roku nebyl jen ve Obrazekznamení výstupu ke zříceninám hradu Krasíkov. Abych využila volný den, naplánovala jsem navíc obhlídku 3 smírčích křížů této oblasti. Všechny byly na dosah od cesty, za žádným se nemuselo někam do těžko dosažitelných míst.

Kde by bylo nejlépe začít? Kousek za vsí Pernarec severozápadně od Plzně stojí na rozcestí nádherná kamenná sloupková boží muka, zdobená netypickým „ležatým“ zdobeným křížem na vrcholu. Pokud přicházíte k Rozněvicím z této strany, nemůžete je minout. Projedete Rozněvicemi a dáte se směrem Šipínu, obci o několika číslech. Na půl cesty mezi obcemi stojí u silnice pěkný kamenný kříž, vysoký odhadem kolem metru. Ač jsem ve zdejší oblasti byla v minulosti dvakrát, sem jsem se nikdy Obrazeknedostala, poprvé kvůli nedostatku informací a podruhé, poučená, kvůli časové tísni. Pískovcový kříž se zvětralými rameny nese na straně k cestě vyrytý, nehluboký latinský kříž. Co všechno asi musel za svou existenci vidět, když tu takhle stál v blízkosti cesty a okolo něj se střídaly generace lidí? Konečně ho mohu vidět na vlastní oči, fotograficky si ho zvěčnit a hlavně si na něj sáhnout. Je paradoxní, že nebýt blízkého lesa na stejné straně, možnáObrazek by byl na dohled kříž další. Ten jsem Obrazekhledala na minulé výpravě do zdejší oblasti, bohužel s jediným výsledkem – taškou hub. Od kamarádky vím, že tam Obrazekněkde v lese opravdu stojí, viděla ho na vlastní oči. Dnes by na podrobnější hledání sice čas byl, nechce se mi však v mrazivé zimě běhat po lese, pokrytém mírným popraškem sněhu. Aspoň něco zase zbyde na příště. Zrovna tak si odpouštím návštěvu Bezemínského hradiště i s kamennou svatyní za Šipínem, asi by to tam vypadalo trochu ponuře. Místo bude určitě hezčí, až se zase příroda probudí do krásy a to už snad nebudou dlouho trvat.

Po strmých zatáčkách silnice, nejdříve se vinoucí dolů do údolí říčky, aby se vzápětí opět klikatila na skalnatý kopec, ocitneme se na dohled Okrouhlého Obrazekhradiště, po  kterém už následují Konstantinovy lázně – další cíl cesty.

ObrazekNedaleko od příjezdové cesty začíná rozsáhlý park se vzrostlými stromy a kromě Obrazekmnožství soch a dalších výtvarných děl v něm najdete další smírčí kříž. Dosahuje úctyhodných rozměrů člověka menší postavy (160 cm). Nese z obou stran reliéf rovnoramenného kříže v kruhu, na jedné straně jeden, na druhé hned dva pod sebou. Místo jeho současného umístění není původní, dříve stál údajně u jednoho z lázeňských domů u cesty do Bezdružic. Možná jen díky tomu vydžel tenhle nádherný kříž ve zdraví Obrazeka plné kráse až do dnešní doby.

Naopak hodně zvětralý je třetí smírčí kříž na okraji Kokašic, vesnice pár kilometrů západně od Konstantinových Lázní. Ani ne třičtvrtě metru vysoký kříž má na straně, otočené k silnici dnes už špatně viditelný kruh, lepší je to ze zadní strany, kde je dosud patrný nevysoký reliéf něčěho, co vypadá jako věneček. Legenda praví, že na tomhle místě kdysi dávno Jan Bavor ze Švamberka, řečený Bavůrek, zabil Ermelause Palečka, aby pak jako pokání Bohu sepsal s otcem zabitého smírčí smlouvu a jak to tehdy spravedlivě bývalo, buď vlastnoručně vytesal či si draze zaplatil vytesání kamenného kříže z místní čedičové vyvřeliny.Od té doby se opracovanému kameni říká Bavůrkův kříž.

Na dohled je kopec se zříceninou hradu ObrazekKrasíkov, odkud jsem se právě vrátila, obloha se čím dál víc zatahuje a dává znamení, že dnešní výlet je u konce. Dojmů je mnoho, jak mě v mládí historie příliš nebavila, tak ji až teď přicházím na chuť. Když se vám tištěné informace z učebnic zhmotní a vy si ta místa můžete prohlédnout na vlastní oči, díváte se na život našich předků občas s obdivem a občas také s podivem. Je fajn, že si dnes historicky zajímavých míst o něco víc vážíme a zůstanou tak ještě pro generace, které přijdou po nás. Začínám mluvit jako kniha a to je myslím nejvyšší čas přestat a přemýšlet o tom, na jaký výlet vásObrazek vezmu s sebou příště…

 

Fotografie:

1. - 2. Sloupková boží muka u Pernarce

3. - 5. Rozněvice - smírčí kříž

6. - 10. Konstantinovy Lázně - smírčí kříž

11. - 12. Kokašice - Bavůrkův kříž

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hledaný kříž v lese u rozněvic

(vendu, 2. 1. 2009 23:07)

Z Rozněvic pocházím a vím, kde přesně onen druhý nenalezený kříž je. Opravdu existuje a opravdu okolo něho člověk může chodit sem a tam a všimne si ho až podvacáté (anebo vůbec)... Když ale máte kamarádku, která ví, kde je, tak ho příště určitě s její pomocí najdete také. V.