Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 41 - Kamenný kříž u Bečova

16. 2. 2013

 

Kamenný kříž u Bečova

 

Začnu mírně pohádkově: bylo, nebylo, mezi Bečovem akriz-1s.jpg malou obcí Chodov jihovýchodně od Bečova vede malá lesní silnička, kousek od ní leží rybníček a vedle hájovna. U hájovny je malá žulová skalka a u ní stojí postavený kříž.

kriz-2s.jpgNení to ledajaký kříž, je kamenný, nesymetricky otesaný, vysoký kousek přes metr. Ocitl se zde vlastně náhodou, kdysi ležel povalený severně od Útviny u cesty do Chylic. Pro lepší představu dodávám, že Chylice jsou obec, ležící asi 2 km východně od Přílez, tedy kousek za hranicemi Slavkovského lesa. Nic bližšího se o této památce neví. Důležité je, že se alespoň takto na novém místě dochovala. Zajímavé je, že kousek od původního místa (asi 4 km vzdušnou čarou) se nachází další kamenný kříž v blízkosti Krásného údolí. Možná to souvisí s onou dávnou obchodní stezkou, protože je známo, že u podobných frekventovaných tras v minulosti docházelo častěji než jinde k hrdelním zločinům.

U hájovny neobjevíte jen kříž, kousek od něj leží kamenný náhrobek s reliéfem postavy v gotickém oděvu, bělostná kamenná koule a další historické artefakty. Tyto drobné památky snad na rozdíl od dalších budou mít štěstí a nikdo jekriz-3s.jpg neodcizí, hlídají je totiž bdělí obyvatelé hájovny i docela ostří hlídací psi. Kolem nich neprojde žádný vetřelec, aniž by ho nedoprovodili zuřivým štěkotem. Donutí vás to zbytečně neotálet, pobýt jen nejnutnější dobu, rychle si vše prohlédnout, zdokumentovat a raději zmizet.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kamenný kříž u Bečova.

Fotografie:

1. + 2. Kamenný kříž

3. Kamenný náhrobek

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenný kříž u Bečova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář