Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 5 - Nový Dvůr - Rabštejn nad Střelou - Žihle

11. 1. 2008

Nový Dvůr – Rabštejn nad Střelou – Žihle

 

Obrazek

 

 

Při promýšlení trasy mezi žihelskými kameny,Obrazek Rabštejnem a Žihlí jsem myslela na to, že tato oblast je bohatá výskytem kamenných křížů. Naplánovala jsem tedy cestu tak, abych si většinu křížů prohlédla, aniž bych musela složitě bloudit v lesích.

Když vycházím z lesa, v kterém leží proslavené žihelské kameny, vydávám se k osadě Nový Dvůr, v jejíž blízkosti má někde u rybníka stát zajímavá kamenná stéla s pěkným reliéfem kříže na lícové straně. Má Obrazekbýt v blízkosti silnice k Rabštejna, který chci také navštívit, takže předpokládám, že nebudu muset dlouho hledat a stélu snadno najdu. Opak je pravdou, ať u rybníčku za osadou hledám, jak hledám, stélu nevidím. Přeci nejsem slepá, říkám si v duchu a znovu kontroluji mapu. Pak už to pomalu vzdávám a dávám se na pochod po cestě na Rabštejn. K mému velkému překvapení je zde rybník ještě jeden a v jeho blízkosti, těsně u lesa zahlédnu mírně nakloněný kamenný kříž. Je ze světlého pískovce, výška je necelý metr a zjišťuji, že reliéf tzv.berličkového kříže je z obou stran kamene. Obrazek

Musím jít, abych stihla prohlídku Rabštejna a ještě se pak pěšky vrátit do Žihle na vlak. Kouzelné městečko Rabštejn jsem vám už představila jinde (Krajina 2), vynechala jsem však statný kamenný kříž těsně u strmé silnice, vedoucí Rabštejnem. Má na sobě Obrazekvysekaný letopočet 1584 a po těle několik kouzelných důlků. Opět si musím sáhnout, provedu fotodokumentaci a pokračuji dál do městečka.

Jak už jsem psala jinde, v momentě, kdy jsem se po prohlídce Rabštejna chtěla vydat na sedmikilometrový rychlý pochod zpátky k Žihli, Obrazekpomohla jsem jedné paní při výjezdu z přeplněného parkoviště a ona mně pak nabídla odvoz až do Žihle. To se nedá odmítnout. Cestou míjíme sochu sv.Pelegrina a po mé „přednášce“, co jsou vlastně ty smírčí kříže, které zde hledám, mě paní vysadila uprostřed Žihle. Získávám tak 2 hodiny navíc do odjezdu vlaku, bohatě času na poslední dva kříže.

Nakouknu  k pozdně baroknímu kostelu sv.Jakuba a Filipa za hřbitovní zdí a po chvilce u hlavní silnice v Žihli vidím na chodníku první stélu. Vystouplý reliéf kříže byl zvýrazněný tmavší barvou. Tak to šlo snadno, s druhou stélou to půjde asi hůř. Prý má být někde za městem u staré úvozové cesty. Procházím Žihlí, míjím další kostel sv.Václava, tentokrát barokní a pokračuji Obrazekven za město. Přicházím až k nějakým domům kus za městem a stélu nikde nevidím, ač si namáhám oči sebevíc. Dohlednost je skvělá, svítí slunce, takže možná hledám špatně. Prohledávám okolí osady a nakonec to vzdávám. Vracím se zklamaně k Žihli, za necelou hodinu mi bohužel jede vlak. Těsně před městem mě napadne podívat se ještě k zahrádkářské kolonii po levé straně. Vede tudy cesta, která by se dala nazvat úvozovou. Roste tu husté křoví a v příkopu se válí množství zbytků ze zahrádekObrazek v okolí. A najednou ji vidím. Pískovcová stéla, podobná té ve městě, stojí silně nakloněná k přední straně, takže není vidět zvětralý reliéf berličkového kříže. Pokouším se stélu nějak nafotit, a pak spěchám na žihelské nádraží. Přichází mi zpráva od kamarádky, že bych zítra mohla se skupinou nadšenců absolvovat cestu za kamennými kříži v okolí Chebu. Super, tam bych se asi nikdy sama neodvážila, jen nevím, co se mnou udělá těch téměř 20km, co jsem dnes nachodila, zítra jich totiž má přibýt Obrazekdalších 30! Ale co by člověk pro takovou příležitost neudělal. Tedy hurá domů, pořádně vyspat a zítra směr Cheb. 

 

Fotografie:

1. - 2. Stéla u Nového Dvora

3. Kamenný kříž v Rabštejně nad Střelou

4. Socha sv. Pelegrina

5. Žihelský kostel sv.Jakuba a Filipa

6.Stéla v centru Žihle

7. Žihelský kostel sv.Václava

8. - 9. Stéla na okraji Žihle

 

Náhledy fotografií ze složky Nový Dvůr - Rabštejn nad Střelou - Žihle

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář