Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 6 - Chyše - Protivec - Žlutice

17. 1. 2008

Chyše – Protivec – Žlutice

Obrazek

 

 

ObrazekNe vždy se po naplánování cesty podaří najít vše, co bych chtěla vidět. Stačí se někde více zdržet, anebo si nezjistit dostatek Obrazekinformací o tom, kde by měly Obrazekkamenné kříže stát. Cesta z Chyší přes Protivec do Žlutic v Karlovarském kraji je toho názornou ukázkou. Místo původně naplánovaných minimálně 5 křížů jsem nakonec viděla jen dva, což nakonec není žádná tragédie. Ale jak to vlastně tehdy vše probíhalo?

 

Je červen 2004, počasí s dešťovými mraky, z kterých občas vykoukne sluníčko. Vystupuji na nádraží v Chyších a vydávám se k místnímu poutnímu baroknímu kostelu Povýšení sv.kříže z konce 17.století. Silnici ke kostelu lemují sochy s výjevy křížové cesty. Průčelí kostela působí zdevastovaným dojmem, když ho však obejdu z druhé strany, je vidět, žeObrazek se parcuje na jeho rekonstrukci. Vzápětí zjistím, že mi dochází baterie ve foťáku, aniž bych měla náhradní. Dost mě to rozladí, protože si neumím představit, že přijdu o možnost fotografovat hned na začátku cesty. Když se vracím stejnou cestou k místnímu zámku, zjistím, že v místním obchůdku se smíšeným zbožím mají i baterie, ale k mé velké lítosti žádné, co by se hodily zrovna mně. Je to k vzteku, ale za chvíli zjistím, že foťák po Obrazekzahřátí v batohu chytil druhý dech a když to nebudu s focením příliš přehánět, mělo by to pro dnešek vydržet.

U zámku stojí další oprýskaný kostel, tentokrát klášterní kostel Jména panny Marie.

Stojím před zámkem. Je pravděpodobně čerstvě rekonstruovaný, dokonce se dá navštívit i zámecká zahrada s nádhernými dřevinami. Na oficiální prohlídku zámku se mi nechce čekat, vydávám se tedy na cestu k o něco výš položené vesnici Protivec, kde očekávám první kamenný kříž. Cesta stoupá zvolna doObrazek táhlého kopce. Chyše se brzy ztrácejí z dohledu za stromořadím u silnice. Hned na začátku vesnice vidím ve vzrostlé trávě kamenný kříž u cesty. Je zvláštní, má totiž v sobě kruhový, zhruba dvaceticentimetrový otvor a nad ním naležato rytinu šavle. Celé Obrazektěleso kříže je opřené o kamenné kolo, které stojí za ním. Nikdy jsem nic podobného neviděla.

Dál do vesnice už ani nejdu, pouštím se po cestě zpět a hledám zkratku, abych se dostala na cestu z Chyší do Źlutic, aniž bych se musela vracet až k Chyším. Není to úplně jednoduché, místy roste dost divoký porost, ale přesto je tu krásně a díky tomu nevnímám vysoké bodláky a divoké trnité růže na kraji pole. Před sebou vidím dvojitou svažitou zatáčku silnice kObrazek Žluticím. Tak tady někde by měl stát další kamenný kříž, ke ketrému ani nepotřebujete legendu, protože důvod toho, proč zde byl postaven, má vyrytý na svém těle. Musím se dvakrát vrátit, abych ho našla, nestojí totiž těsně u silnice, ale na louce kus od zatáčky. A jsem u něj, je hodně velký, skoro metr a půl. Na straně k silnici je skutečně nápis ve staré češtině, který podle knihy říká, že zde r.1571 byla zabita Kateřina Klurz (?) Obrazekz Toužimi (?)v sobotu po nanebevzetí páně. Pod nápisem je zobrazená sekera, aby bylo jasné, jak asi žena skonala. Na rozdíl od nehezhé smrti, místo umístění kříže je velmi romantické, kříž stojí lícem k dominantě zdejší krajiny – k ploché hoře Obrazeks názvem Vladař. Ta si však na mou návštěvu musí ještě počkat a nebude to zas tak dlouhý čas.

Musím jít, čeká mě cesta ke Žluticím, kde by mělo být několik dalších křížů. Jde se dobře, auta téměř nejezdí, za chvíli stojím na Obrazekzačátku Žlutic. Silnice stoupá k náměstí, míjím místní kostel a přicházím na náměstí s barokním sloupem. Do odjezdu vlaku domů mnoho času nezbývá, což je nepříjemné vzhledem k tomu, že nevím, kde by měly zdejší kříže stát. Ptám se místních kolemjdoucích, ale nikdo přesně neví. Tak to vypadá bledě, severní konec města, kde podle knížky kříže stojí, je bůhví jak daleko a já ani nevím, kde tu stojí vlakové nádraží. Nedá se nic dělat, musím na vlak, protože žádný další nejede. Vypadá to, že do Žlutic se podívám někdy znova, nejen kvůli křížům, ale i na prohlídku místního tajemného podzemí.

 

 

 

 

Fotografie:

 

 

1. - 2. Kostel Povýšení sv.kříže v Chyších

3. Klášterní kostel Jména panny Marie

4. - 5. Zámek Chyše

6. - 7. Protivecký kříž

8. Kamenný kříž na cestě z Chyší do Žlutic

9. Vladař

10. Sloup na náměstí ve Žluticích

11. - 12. Kostel ve Žluticích

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Protivec

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pospěšte si

(Radka, 31. 3. 2009 17:46)

Taktéž zdravím,
teď je přímo ideální doba, nejsou ještě přehnaná vedra, už bude dlouho vidět a kříže ještě nejsou zarostlé vegetací. Už se také těším na nějaké další, co jsem ještě neviděla (pár pěkných nepublikovaných na mých stránkách mám ještě v záloze, těšte se :-) )
Radka

výlet?

(milan, 31. 3. 2009 12:25)

Též se chystám na smírčí kříže, jen co se trochu oteplí, zdraví Milan