Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smírčí kříže 9 - Oráčov - Václavy - Senomaty

18. 2. 2008

Oráčov – Václavy – Senomaty

 

 

Moje výpravy za smírčími kříži směřovaly doObrazek větších a větších vzdáleností od domova, podle toho,  jak rostla moje zvědavost, jak vypadají kříže jinde, než v oblasti okolo Plzně. Znamenalo to delší přesuny většinou po železnici a delší trasy, abych viděla co nejvíce křížů té které oblasti.

Jedna z podobných celodenních výprav vedla na Rakovnicko a chtěla jsem při ní ujít kolem 20 kilometrů přes několik vesnic až k samotnému Rakovníku.

ObrazekVystoupila jsem na zastávce ve vesnici Oráčov. Prohlédla jsem si dva místní kostely, hlavně ten původně gotický sv.Jakuba Většího. O místním kamenném kříži jsem věděla jen to, že naproti domu čp.104 u božích muk, což ve vesnici bez pojmenování ulic a kde jste poprvé, není příliš informací. Naštěstí se ukázalo, že Oráčov není až tolik rozlehlý, takže jsem bez většíhoObrazek hledání kamenný kříž brzy našla v těsné blízkosti silnice, procházející obcí. Z vysoké trávy vykukoval hodně poškozený kříž s téměž neznatelnými rameny. Důlek, který měl mít dole na těle, nebyl na první pohled vůbec vidět a mohla jsem si na něj sáhnout až po rozhrnutí porostu okolo.

Z Oráčova jsem zamířila lesní cestou k obci Soseň, kde jsem chtěla vidět na vlastní oči Boží kámen. Ale o tom jsem už psala jinde. ObrazekZe Sosně vedla cesta lesem do obce Kletečná, a pak už se šlo dlouho do kopce k Václavům – vsi, v jejíž blízkosti měly stát další dva kříže. Cestou nešlo odolat spoustě borůvek v lese, později třešním u cesty a než bys řekl švec, zahlédla jsem v dálce Václavy. Kousek před nimi měly stát kousek od sebe 2 nádherné kamenné kříže se zaoblenými rameny. Mám dojem, že jsem někde četla, že tu snad v minulosti stál ještě kříž třetí a všechny dohromady měly souviset se smrtí třech bratrů. Kameny z Obrazekhrubého pískovce vypadaly ve světle odpoledního slunce nádherně, takže jsem se chvilku zdržela, než jsem pokračovala přes les a polní cestou dál k další vsi Šanov, kde jsem se chtěla podívat na jeden z nejstarších zachovalých náhrobních křížů na místním hřbitově. Našla jsem ho rychle, stál u hřbitovní zdi a nesl na sobě jméno a letopočet 1776.

Do odjezdu zpátečního vlaku už moc času nezbývalo, musela jsem tedy trochu pospíšit k další Obrazekvsi Senomaty a pak dál k Rakovníku. Bylo nádherné, teplé, letní odpoledne a docela mě mrzelo, že jsem si nevzala s sebou spacák, protože by se dalo bez problémů přespat někde pod širákem a druhý den pokračovat prohlídkou zdejšího nádherného kraje. Takhle jsem musela spěchat dál bez zastávky na poslední spoj domů.

V Senomatech jsem prošla kolem prvního kostela sv.Vavřince z počátku 13.století, vedle kterého stála zajímavá dřevěná zvonice ze stoletíObrazek osmnáctého. V rychlosti jsem ještě zašla okouknout druhý místní kostel – tentokrát hřbitovní ze 16.století, zasvěcený sv.Štěpánovi. Naštěstí poslední kamenný kříž v Senomatech jsem zahlédla na chodníku u hlavní silnice, nemusel se tedy hledat. Tento mohutný kříž s hlavou do klínu měl mít na na sobě obrys meče, ten se však ztratil pod několikerými nánosy barvy. Poslední nános určitě nebyl záměrný, někdo prostě kříž Obrazekpocákal tmavou barvou, pravděpodobně při natírání plotu nebo vrat v těsné blízkosti..

Do Rakovníku už to bylo jen kousek, našla jsem rychle nádraží a jako vždy hodně unavená, přesto nabitá dojmy a energií nasedla do lokálky, směřující k západu. I tato jízda měla své kouzlo, protože jsem si Obrazekmohla prohlédnou místa, kterými jsem dnes procházela, osvětlená sluncem nízko nad západním obzorem. Shrnu to jediným slovem – nádhera.

 

Fotografie:

1. Oráčov - kostel sv.Jakuba Většího

2. Kamenný kříž v Oráčově

Obrazek3.-4. Václavy - první kamenný kříž

5.-6. Václavy - druhý kamenný kříž

7. Šanov - kamenný náhrobní kříž

8. Senomaty - kostel sv.Vavřince

9. Senomaty - dřevěná zvonice u kostela

10. Senomaty - hřbitovní kostel sv.Štěpána

11. Senomaty - kamenný kříž

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Oráčov - Václavy - Senomaty

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář