Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 10 - Záhada nahlodaného stromu

25. 4. 2011

Záhada nahlodaného stromu

 

bobr-4l.jpg

Vím, že se teď asi mezi přírodovědcibobr-5l.jpg nadobro znemožním, ale napadla mě kacířská myšlenka, že by na dolním toku Radbuzy mohl být bobr. Zní to hodně jako přitažené za vlasy, že? Horní tok řeky sice neznám, tam možná by podmínky, pro bobra vyhovující, mohly být, já však tvrdím, že bobr se zatoulal až skoro k přehradě České údolí, což je, jak někteří z vás asi vědí, už těsně před Plzní a nedaleko míst, kde se Radbuza spojí s dalšími toky (Úhlava, Mže, Úslava), aby společně daly vzniknout Berounce.

bobr-3s.jpgCo mě však k tomuto smělému a trochu fantastickému bobr-6s.jpgzávěru vede? Není tomu tak dávno, co jsem se vracela z Litic do Lhoty a rozhodla se jít pěšky zpětně po toku Radbuzy. V těchto místech jsem byla poprvé, vše pro mne bylo nové, a tak jsem si vychutnávala každý meandr, zátoku či ještě z části zamokřené louky u řeky. V jedné části řeky mezi oběma příměstskými částmi Plzně bobr-1.jpgjsem objevila těsně u vody zvláštní strom. Asi tak půl metru nad zemí na něm byla zvláštní díra, jako by někdo do kmene sekal tupou sekerou a nedosekal, protože mu došly síly, nebo usoudil, že jeho snažení je marné. Nabízí se také možnost vyrušení, protože místo je naproti přes vodu v blízkosti několika chatiček. O to víc je zvláštní, že zrovna zde by hlodal bobr... Stopy jsou však jednoznačné, třísky asi centimetrové šířky, orientace hlodání (tesání, chcete- li), umístění samotného stromu v blízkosti vodního toku.

Nechci činit ukvapené závěry abobr-2.jpg stále si říkám: hle, asi to byl nějaký lidský záškodník, kterému tento strom překážel, avšak hluk jeho tupé sekery přilákal nějaké nežádoucí zvědavce, takže nestihl svou činnost dovést do vítězného konce. Možná to je dílo potměšilého vtipálka, který chtěl kolemjdoucím nasadit brouka (přesněji řečeno bobra) do hlavy. A musela to být nelehká práce, kterou si s tímto vtípkem dal...   

 

Fotografie:

bobr-7l.jpg1. - 4. Radbuza mezi Lhotou a přehradou

5. + 6. Záhadný strom

7. Zamokřené louky u řeky

8. Probuzený skokan hnědý

 

 

 

 

bobr-8l.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bobr

(Romča, 6. 5. 2011 19:05)

Ahoj Rady, tak sem na idnes četla článek, že u Plzně našli mrtvého bobra, takže asi to byl fak bobr ;o)