Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 11 - Pastviny u Zahorčic

5. 6. 2011

Pastviny u Zahorčic

pastviny-1l.jpg

 

 

Lokalita Kocelovické pastviny apastviny-2l.jpg Pastviny u Zahořčic jsou si v lecčems podobné. Obě jsou bohaté jak botanicky, tak entomologicky a obě najdete severně od Blatné kousek od sebe. Jsou to vlhčí travnaté louky s roztroušenými žulovými kameny, které se liší jen velikostí a stupněm ochrany (Kocelovické pastviny jsou přírodní rezervací a Pastviny u Zahorčic jsou přírodní památkou).

Pokud  přicházíte jako já od Kocelovic, Pastviny u Zahorčic najdete kus před samotnou obcí. Chvíli mi trvalo, než jsem je našla, je to totiž nevelký prostor poměrně pastviny-3l.jpgstranou od komunikací. Kolem dokola leží normálně obdělávané louky. Když jsem zde byla já, právě probíhala seč, kolem jezdil traktor s žacím strojem a vytrvale kroužil kolem chráněného prostoru.

Alespoň jak se dalo obhlédnout, na chráněných pastvinách se sešlo společenství mnoha druhů travin, jednoznačně jsem určila třeslici prostřední (Briza media), bojínek luční (Phleum pratense), mezi nimi zhusta rostla bukvice lékařská (Betonica officinalis), dále třeba hvozdíky, svízele, chrpy, kohoutky atd.. Mezi místní zvláštnosti (alespoň pro mě) patřila kokotice pastviny-4l.jpgpovázka (Cuscuta epithymum) a hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe). Hmyzu zde bylo o něco méně, než u Kocelovic, pozorovala jsem neurčeného modráska, vřetenušku, okáče

bojínkového, babočku síťkovanou.

Území památky je nevelké, myslím si, že kdysi podobně vypadaly i okolní pastviny, ale v současnosti se zde díky intenzivní seči daří jen nejodolnějším druhům, ostatní se prostě nestíhají přesévat. Nakonec je dobře, že se zde prosadilo pastviny-5l.jpgzachování alespoň kousku původního porostu, kde se postupným vyžínáním daří i jmenovaným vzácnějším druhům naší flóry. Určitě jsem zdaleka nevyjmenovala vše zajímavé, spousta ohrožených druhů je velmi nenápadná a snadno unikne mé laické pozornosti.  

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Pastviny u Zahorčic.

 

Fotografie:pastviny-7s.jpg

1. - 3. Pastviny u Zahorčic

4. Hvozdík kropenatý

5. + 6. Hranice přírodní památky

pastviny-8s.jpg

 

 

 

 

 

 

7. Chráněný hořec hořepník

8. Pastviny u Zahorčic

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pastviny u Zahorčic

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář