Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 13 - Na horách aneb přírodní památka nedaleko obce Křešín

20. 8. 2011

Na horách aneb přírodní památka nedaleko obce Křešín

 

kresin-1s.jpgPokud si chcete prohlédnout přírodní zajímavosti okolí města Jince na okraji brdských lesů a zvláště pokud mátekresin-2s.jpg v oblibě různá rostlinná společenstva, určitě neprohloupíte, když se alespoň na chvilku zastavíte u lokality Na horách. Už po cestě se naskytne úchvatný pohled na hustě zalesněné kopce vojenského prostoru, pak v Křešíně projdete kolem kozí farmy, aby se nakonec před vámi objevila suchá kamenitá stráň, porostlá suchomilnými rostlinami a nejrůznějšími druhy travin. Mírný svah pod lesem je otevřený k jihu, takže rostliny - kresin-3s.jpgvlhkomilky zde nemají mnoho šancí. Přicházíte - li od vesnice, dostanete se na nejsušší část lokality, kde nejčastějikresin-4s.jpg vystupuje na povrch kamenité podloží. Tady si nejvíc přijdou na své sukulentáři, tedy i já, protože se dají zde pozorovat původní české rozchodníky. O kus dál už je začínají doplňovat traviny a další rostliny, přizpůsobené vzhledem suchým a exponovaným podmínkám místa. V travním porostu už rozchodník skalní není tak kompaktní, musí vydat více sil, aby obstál a dostával stále dostatek slunce, na který je zvyklý. Celou louku doplňují keříky různých dřevinek.

kresin-5s.jpgKdyž se dobře díváte, všimnete si i zástupců říše živočišné. Jakási ještěrka zas až takovou raritkou na slunečnýchkresin-6s.jpg stráních není, překvapením je křižák pruhovaný, který dosud u nás není úplně běžný. Podivný byl i nález holé lebky nějakého většího savce (netroufnu si identifikovat).

Pochopitelně toho jde pozorovat mnohem víc, ale ne všeho si člověk všimne a ne vše mu přijde zajímavé natolik, aby to vyfotil. Na odchodu ze stráně mě čekalo malé překvapení - těsně na kresin-7l.jpghranici lesa odkvétala jedna urostlá pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) a už se můžete vydat směrem k dominantě na východním obzoru - k protáhlé hoře zvané Plešivec, svítící dodaleka křemennými moři na západním zalesněném úbočí. Nahoru je to ještě pěkný kusanec, ale sami můžete v článku o plešiveckém hradišti posoudit, že se  ten nelehký výstup vzhůru vykompenzuje úchvatnými pohledy dolů a do kraje kolem.  

Více fotografií najdete ve fotogalerii Křešín - Na horách( v rubrice Příroda),

kresin-8l.jpgFotografie:

1. + 2. Lokalita Na horách

3. Bohatý porost

4. Zajímavost - pupava bezlodyžná

5. + 6, Okraj lokality

 

Náhledy fotografií ze složky Křešín - Na horách

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář