Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 20 - Údolí Teplé

20. 3. 2013

 

Údolí Teplé

 

tepla-1l.jpgŘeku Teplou jsem donedávna znala jen jako tok, tekoucí nevzhledným regulovaným korytem přes některá města v Karlovarském kraji či lemující silnici z Bečova do Karlových Varů. Netušila jsem, že mi zhruba uprostřed Slavkovského lesa Teplá nachystá příjemné překvapení v podobě poměrně dlouhého kaňonu, od r. 1992 chráněného jako 172 hektarová přírodní rezervace. Co se dá vyčíst z naučné tabule? Asi 3 km jižně od Bečova se koryto řeky Teplé zařezalo hluboko do skalního masívu a vytvořilo kaňon s řadou nekrůznějších stanovišť. Našly by se zde svahy celodenně osluněné i zastíněné, zalesněné i částečně holé, malé či větší rokle, suťoviště nebo údolní niva. Díky tomu zdetepla-2l.jpg mohla vzniknout unikátní společenstva chladnomilných i teplomilných druhů rostlin i bezobratlých. Dochází zde i k teplotním inverzím díky usměrnění vzdušného proudění kolem ostře skloněným svahům, takže při nějakém extrémním počasí si třeba bezobratlí v rámci rezervace mohou snadno najít příjemnější stanoviště.

Do kaňonu jsem se dostala docela krkolomným sestupem po silně svažitém a členitém svahu na pravém břehu Otročínského potoka v místech, kde se potok spojuje s řekou Teplou. Měla jsem docela strach, zda se tu dá koryto potoka nějak tepla-3s.jpgpohodlně přejít. Naštěstí jsem našla pohodlný kamenný můstek, porostlý zajímavou tmavou formou rozchodníkovce velkého (Hylotelephium maximum). Po stejně snadném překonání řeky Teplé, která tekla opodál, jsemtepla-4s.jpg se mohla vydat k jihu. Teprve teď se přede mnou kaňon otevřel naplno a mohla jsem se rozhlížet po stranách kroutící se silnice, směřující do Teplé a k Mariánským Lázním. Lesní podrost v tak členitém terénu já osobně příliš neocením, nakonec ani nebyl čas na prolézání krkolomných svahů a spokojila jsem se jen s tím, co bylo vidět z okrajů vozovky. I tak toho bylo dost: např. kapradiny: osladič obecný, kapradinka skalní, silenky, udatny, divoký rybíz, náprstník velkokvětý, zvonek řepkovitý i broskvolistý, v říční nivě kromě všudypřítomného bolševníku velkolepého a netýkavky žláznaté hlavně devětsil, oměj pestrý.

tepla-5l.jpgMilé překvapení na mě čekalo zhruba v polovině rezervace, kdy jsem na jedné jihozápadně orientované skalce našla nakvétající sukulentní netřeskovec výběžkatý spolu s dalšími teplomilnými rostlinami: rozchodníkovcem velkým, mochnou jarní, zvonkem okrouhlolistým a zde hojnou kapradinou sleziníkem severním.

Silnice a vlastně i trať vlaku z Karlových Varů přes Bečov do Mariánských Lázní po většinu délky rezervace kopírují koryto řeky Teplé. V kaňonu Teplá přibírá vodu z několika pramenů, přičemž asi nejvíce vody zleva přivádí v jižni části chráněného území Pramenský potok a zprava Otročínský potok v místě, o kterém jsem už psala jinde. Soutoktepla-6l.jpg Teplé s Ohří vidět nemusím, nachází se totiž v hustě obydlených Karlových Varech. Víc by mě lákalo prozkoumat blíže prameniště Teplé severovýchodně od Mariánských Lázní- dnes je toto místo stejnojmennou přirodní rezervací. Alespoň mám cíl do budoucna.

V blízkosti železniční zastávky v centru rezervace se mi povedlo zahlédnout čápa černého, což je pro mě hodně velkým zážitkem.

Tím se dostávám k jedné z mnoha zajímavostí - k železniční trati, kroutící se jako had cik cak přes koryto řeky. Zde v kaňonu projíždí přes několik krátkých tunelů a železničních mostů. Dočetla jsem se, že někde tepla-7l.jpgu této trati v rezervaci roste převzácný zvonek hadcový, což jsem před dvěma lety bohužel netušila. Opět tak mám úkol na příští návštěvu, protože o fotografii této rostliny bych hodně stála. Jinak mohu tuto soukromou trať jen a jen doporučit, nejen, že si vychutnáte nádherné okolí trati (já si mohla krk ukroutit), ale navíc jedete úžasně pohodlně nízkopodlažní soupravou s velkými okny, přes která se dá i fotit.

¨Více fotografií najdete ve fotogalerii Údolí Teplé.

Fotografie:

1. + 3. + 7. + 8. Teplátepla-8l.jpg

2. + 4. - 6. Skály kolem silnice

 

Náhledy fotografií ze složky Údolí Teplé

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář