Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 21 - Planý vrch u Mnichova

23. 5. 2013

 

Planý vrch u Mnichova

 

Asi jedenáctihektarová přírodní rezervaceplany-1l.jpg na jihovýchodně orientovaném svahu Vlčího hřbetu nad údolím Mnichovského potoka je typickou ukázkou lesních hadcových skalek a z části i pozůstatků lidské činnosti - zbytků lomu na hadec. Přišly jsme od potoka a po chvíli stoupání jsme měly na vybranou- buď se dát vlevo mezi přirozené hadcové výchozy, obklopené borem, nebo jít vpravo mezi velké úlomky horniny s druhotnou vegetací, která se zde od r. 1966 samovolně rozšiřovala.

Volba padla na na skalky, začly jsme se tedy proplétat v mezerách serpentinitových výchozů. Brzy jsme objevily rostliny, typické pro lesní plany-2s.jpgskalky: vřes obecný, vřesovec pleťový, sleziníky hadcový a nepravý,plany-3s.jpg zvonek okrouhlolistý. Já dostoupala až k nejvyššímu bodu, abych se hodně rychle vrátila zpět, protože si toto místo neoblíbily jen rostliny, ale také hmyz, a to rovnou podrážděné vosy. Lepší bylo vyklidit pole, nakonec co jsem vidět potřebovala, jsem také nakonec viděla.

Na severním konci jsem v rychlosti s opatrností prošla mezi ostrými kameny, které asi zbyly na místě těžby a podívala se, co všechno roste na tomto místě. Místa mezi kameny obsadily hlavně kapradiny, z dalších rostlin jsem poznala ... Škvíry u kamenů se staly útočištěm různých pavouků a obojživelníků.

plany-4s.jpgZpáteční cesta vedla stejnými místy jako ta příchozí, čekal nás návrat do údolí Mnichovského potoka, cesta na okraji lesa aplany-5s.jpg polí u Sítin a v závěru náročný, přesto moc zajímavý přechod Vlčího hřbetu - tedy asi 4 km stále do mírného kopce. Nebylo to jednoduché, přesto bych šla okamžitě znovu.

 

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Planý vrch u Mnichova.

Fotografie:

1. - 3. Hadcové skalky

4. + 5. Zbytky balvanů po těžbě

 

Náhledy fotografií ze složky Planý vrch u Mnichova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář