Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 23 - Křížky

5. 2. 2014

 

Křížky

 

Ukázkovým příkladem toho, že ikrizky-1l.jpg člověk může svou činností přispět k uchování vzácného biotopu je r. 1962 vyhlášená národní přírodní památka. Na zdejším skalním výchozu hadcového tělesa u silnice z Nové Vsi k Pramenům se díky extenzivní pastvě podařilo udržet unikátní čtyřhektarové společenstvo rostlin a živočichů.

Na specifickém hadcovém substrátu vzniklo vřesoviště s druhy termofilními, lučními i lesními. Dá se zde zahlédnout zimostrázek nízký, kociánek dvoudomý, smolnička obecná, sleziník hadcový i nepravý, svízel syřišťový i sudetský, vítod obecný, zvonek okrouhlolistý, vratička měsíční a asi krizky-2s.jpgnejvětší vzácností je rožec kuřičkolistý. Je však nejisté, zda zdejší krizky-3s.jpgpopulace endemického rožce není prokřížená s obyčejným rožcem rolním. Rožec rolní roste na západní straně zdejších hadcových skalek, kdežto rožec kuřičkolistý by měl růst nahoře u křížků. Jisté je, že čistý druh by se měl vyskytovat hlavně na lesních hadcových výchozech. Při kraji hadcové skalky jsem zahlédla i kuklík potoční, lomikámen zrnatý. Z lučních druhů najdete třeba prhu arniku, hvozdík lesní, třeslici prostřední. Nechybí ani typické lesní druhy: např. krizky-4l.jpgvlochyně bahenní, vřesovec pleťový, vřes obecný, brusnici brusinku a rašeliníky.

Symbolem hadců okolo Mnichova se stala silueta této přírodní památky se třemi křížky na obzoru. 2 serpentinitové a jeden dřevěný kříž zde postavili jako dík za uzdravení z nemoci a dodnes se u křížků objevují čerstvé květiny. V blízkosti křížků se dá najít ještě kamenný rozcestník. Jedinou vadou na kráse této památky je vedení vysokého napětí, táhnoucí se přes hřbet hadcového výchozu. Věršina území je ohrazena nízkým dřevěným plůtkem a přestože po skalkách vedou úzké vyšlapané cestičky, nemělo by se dovnitřkrizky-5l.jpg vstupovat. Kdysi prý přes Křížky vedla naučná stezka, díky vysokému počtu a hlavně neukázněnosti návštěvníků došlo k jejímu zrušení.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Křížky.

 

Fotografie:

1. Křížky

2. + 3. Hadec

krizky-6l.jpg4. Okraj rezervace

5. + 6. Křížky

 

Náhledy fotografií ze složky Křížky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář