Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 23 - Smraďoch

1. 10. 2013

 

Smraďoch

 

S Farskou kyselkou sousedí asi šestihektarové mofetové pole jménem Smraďoch. Vývěry oxidu uhličitého a sirovodíku jsou pozůstatkem smradoch-1l.jpgsilné tektonické činnosti. Ta poznamenala celou zdejší oblast a dodnes se připomíná právě výrony plynů a pramenů vod, obohacených minerály. Zajímavý je způsob, jakým minerálky vznikají: vytváří se v místech, kde propustné horniny leží nad kompaktní vrstvou nepropustné horniny. Při výstupu na povrch se stoupající voda obohacuje o minerální látky a oxid uhličitý. Často se stane, že takto obohacená voda ani nevyteče na povrch a rozptýlí se do spodních vod. Paradoxem je, že minerální prameny kolem Mariánských Lázní mají jen asi 9 stupňů, zatímco v Karlových Varech jsou termální - mají až 70 stupňů.

Botanicky zajímavé je okolí vývěrů plynu, je to klasické vrchovištní rašeliniště a podle literatury smradoch-2l.jpgse tu dá zahlédnout rosnatka okrouhlolistá, sedmikvítek evropský, šicha černá, klikva bahenní či borovice blatka. Od naučné cedule vede k největším mofetám dřevěný chodník s vyhlídkou. Byla jsem zde 2x, ale ani jednou jsem se neodvážila z chodníku sejít a podívat se na zdejší vegetaci z větší blízkosti. Způsobil to podvědomý strach z toho, že bych někde zapadla a nadýchala se zdejších jedovatých plynů. Stačilo už jen to, že vás v oblasti mofet zarazí divné ticho, které zde panuje.

Sirovodíkové mofety se zdály na konci května mnohem vydatnější, než tomu bylo v horkém srpnu. Tu a tam po nich zbyly jen prázdné jamky. I tak bylo na co se dívat. Příroda námsmradoch-3l.jpg takto tu a tam připraví divadlo, na které bych se alespoň já vydržela dívat dlouhé hodiny, jen kdyby tu nebyly ty jedovaté plyny...

Více fotografií najdete ve fotogalerii Smraďoch.

 

Fotografie:

1. Smraďoch

2. Vývěry plynů

3. Jezírko v rašeliništi

4. Menší vodní plošky

5. Vegetace v mokřadu

smradoch-4s.jpg

 

 

smradoch-5s.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Smraďoch

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář