Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 25 - Pískovna u Nebílov

3. 5. 2014

 

Pískovna u  Nebílov

 

Naše fascinace českomoravskými lokalitami s rostlinami odolávajícími suchu je docela pochopitelná. Písečné přesypy, písčiny, pískovny a skalnpiskovna-1s.jpg stepi hostí vegetaci, která musela vyvinout nejrůznější strategie pro přežití třeba i dlouhotrvajícího sucha. Řada rostlin totiž piskovna-2s.jpgupřednostňuje místa, kde nemusí konkurovat vzrůstnějším a agresivnějším druhům. Holá místa jsou pro ně ideálním prostředím a nutnost přizpůsobení nedostatku vody na exponovaných místech je daní, kterou xerotermní rostliny chtě nechtě zaplatí.

Minulý týden jsme již podruhé navšívili malou lokální pískovnu nedaleko Nebílov. Vznikla odtěžením části kopce, tvořeného hrubozrným narůžovělým pískovcem. Dosud na zachovalém zbytku nenápadného kopečku je k vidění řada stepních rostlin: hvozdík kropenatý, pavinec horský, divizny, teď v dubnu i zatím nedourčený modřenec.

Předloni v červenci jsme zde našli i několik jedlých hub.piskovna-2a-s.jpg

Dole na obnaženém písku se už nyní chystalo několik zajímavých druhů rostlin, vyhledávajících písky: pumpava rozpuková, bělolist rolní, jetel rolní, růžice piskovna-2bs.jpgdivizen, modře kvetoucí prlina rolní... Teď naposledy jsem zahlédla i jednu skákavku.

Netuším, zda je pískovna obecní, nebo někomu patří. Tak i tak by mě mrzelo, kdyby zde došlo k nějaké rekultivaci, nejlepší by bylo nechat pískovnu svému osudu, odstraňovat náletové dřeviny, které se sem pomalu stěhují a sledovat další vývoj tohoto biotopu.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Pískovna u Nebílov.

Fotografie:

1. + 2. Pískovnapiskovna-3l.jpg

3. + 4. Vegetace nad pískovnou

5. Pískovna

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pískovna u Nebílov

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář