Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 26 - Zbraslavský vrch

6. 12. 2014

Zbraslavský vrch

 

zbraslav-1l.jpgNemám ráda kopce. Pokaždé, když nějaký musím zdolat (bohužel každý den při cestě z práce), říkám si, co jsem komu udělala, že mě příroda takhle trestá. Přesto se však najdou kopce a hory, na které lezu dobrovolně. Trpím, ale to, co čekám nahoře, překoná mou nechuť "vyfunět" stoupání nahoru. Většinou alespoň zhruba vím, co nahoře potkám, vše se dá dopředu najít nazbraslav-2s.jpg různých encyklopedických a turistických portálech.

U Zbraslavského vrchu tomu bylo jinak. Tento pozůstatek sopečné činnosti tvoří spolu s okolními podobně utvářenými horami (Kozelka, Doubravecký vrch, Špičák, Vladař, Manětínská hora) výrazné dominanty jinak rovinaté krajiny mezi Manětínem a Žluticemi. Když jedete z Nečtin ke Žluticím, minete vpravo vzdálenější Kozelku a po chvíli menší, přesto také výrazný Zbraslavský vrch. Několikrát jsme si při jízdě okolo říkali, že by stál za průzkum, vyšlo to však až nedávno, po návštěvě nedaleké obce Luková.

Cesta nahoru byla složitá, proplétala se mezi různě vzrostlými stromky a kousek pod vrcholem se muselo projít mezi skalkami. Ty byly nejvýraznější a nejstrmnější z jihozápadní a jižní strany, rostliny se zde zbraslav-3l.jpguchytily jen ve škvírách a na malých plošinkách. Na samotném temenu vrchu se objevila malá plošinka s výchozy čedičové horniny. Bystrým očím malé Růžajdy neunikl drobný štírek mezi kameny, bylo to poprvé, co jej viděla jinde, než na obrázku. Hned vedle našla hliněný úkryt masožravé larvičky vosičky hrnčířky, nezkoumaly jsme však, zda je larvička doma, aby se z ní nestal malý bezdomovec. Výhledy do krajiny byly velkolepé, obhlédnoput šly všechny okolní stolové hory a na východě i vrtule větrné elektrárny.

Zajímavé rostliny se daly potkat na zpáteční cestě, jen se člověk musel přestat kochat výhledy a pozorováním nádherných mraků nad západem slunce. Prokácený západní svah dovoloval růst rostlin, vyhledávajících stepní biotopy: v rychlosti jsem viděla jetel rolní, chrpu čekánek a ozdobný bodlák nící. Blížící se západ sluncezbraslav-4l.jpg nás popoháněl zpět k autu, cesta dolů byla natolik členitá, že by se potmě asi bezpečně sejít nedala.

675 m vysoký vrch by určitě stál za další podrobnější průzkum, ten by však asi bylo lepší odložit na pozdní jaro, kdy se tu pravděpodobně dá pozorovat mnohem víc rostlin a dřevin v květu. Tak zase při cestě na Žlutice...

Více fotografií najdete ve fotogalerii Zbraslavský vrch.

zbraslav-5l.jpgFotografie:

1. Cesta nahoru

2.+ 3. Skalky na úbočí

4. Zbraslavský vrch

5. Vrcholová plošina

 

Náhledy fotografií ze složky Zbraslavský vrch

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář