Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 28 - Když nejde malý bobr spát

28. 10. 2015

Když nejde malý bobr spát...

 

Před lety jsem uvedla svou domněnku, že na řece Radbuze v blízkosti Plzně žijí bobři. Důkazem měl být ohlodaný kmen stromu na břehu řeky nedaleko přehrady České údolí. Tak trochu jsem si z toho dělala legraci, ze které mě vyléčila oficiální zpráva o nalezení mrtvoly bobra u řeky v plzeňské čtvrti Doudlevce. Zažila jsem mírnou satisfakci, že jsem se úplně nezbláznila a časem vše pustila z hlavy.

lhota-1.jpgPoslední víkend jsem zažila setkání s bobrem znovu. Vlastně ne s bobrem, ale s čerstvým důkazem jeho přítomnosti u nás ve vsi nedaleko krajského města. Na ostrůvku u místní malé vodní elektrárny ležel přes odvodní kanál čerstvě pokácený topol. Díky své velikosti a nápadně zbarvenému žlutočervenému listí nešel přehlédnout. Po malém železném můstku jsme šli ohledat místo činu a skutečně: strom byl záseky poškozený zhruba půl metru nad zemí a s neomylnou přesností „přemostil“ odvodňovací kanál. Několik okolních torz stromů svědčilo o tom, že to nebyl první bobří počin, některé pařízky byly asi už pár let staré, některé ještě ani nestačily „opršet“.

Došla jsem si domů pro fotopaparát a dojela si vše zdokumentovat. Teď už tu stála jedna paní, lámající si z padlého stromu větve s barevným listím a také dvojice rybářů, rokující nad předmětem doličným. Od nich jsem se dozvěděla, že tu prý žijí už 3 bobří rodiny, což je na vnitrozemí docela slušný počet, vzhledem k tomu, že jedna bobří rodinkalhota-2.jpg nebude asi jen mamka s taťkou.

Mrzí mě, že je bobr noční zvíře, protože potmě bych fotit nedokázala a vlastně si neumím představit, jak u Radbuzy číhám v noci, až se někde něco pohne (mohla bych překvapit někoho, koho bych vůbec nechtěla). A o navěky znehybnělého bobra ani trochu nestojím.

Jen mám trochu obavy, aby se podobně jako sousední Valcha díky přemnoženým divočákům Lhota nestala „slavnou“ kvůli přemnoženým bobrům. Mně osobně ani trochu nevadí, ba naopak je vítám jako raritku, ale někdo jiný se na věc může dívat poněkud jinak. Snad zvítězí zdravý rozum a tajemné bobří rodinky budou dostatečně chytré, aby se člověku zdaleka obloukem vyhly a jejich překousané stromky budou jen bezcené náletové dřeviny...

 

Náhledy fotografií ze složky Bobři na Radbuze

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář