Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 4 - Světlo, voda a vítr

29. 1. 2008

Světlo, voda a vítr

Obrazek

 

V poslední době mám v zimě Obrazekčím dál, tím víc ráda vítr. Nemyslím tím ten, který láme stromy a shazuje střechy, ale ten, co rozhání nepříjemnou inverzi a kouř z komínů rodinných domků.

Minulý týden byl naprosto ideální pro focení v terénu právě díky tomuto čerstvému větru. Nebýt víkendového nehezkého finále ve formě vichřice na některých místech naší země, byla bych naprosto spokojená. V tomto větru už bylo tak trochu cítit jaro, i když v tuto dobu je to spíš jen taková ochutnávka.

ObrazekNehledě na rozblácené cesty, vydávám se tentokrát k vodě a to k místní řece Radbůze, která se zanedlouho spojí s několika dalšími řekami, aby jako Berounka tekla směrem ku Vltavě. Vody je tak akorát, ani moc, ani málo. Teče ukázněně ve svém vymletém korytě až k místnímu jezu, aby zčásti dávala energii místní malé elektrárničce. Pozdě odpoledne se v ní zrcadlí ty pravé stíny, mezi kterými bravurně kličkuje Obrazekdivoké vodní ptactvo.

Díky rychlému proudění vzduchu se však stane velkolepá věc. Přiženou se řídké mráčky, které  se rozpadají na ještě řidší řasy, aby vytvořily nádherné krajkoví, osvětlené z pozadí sluncem, zapadajícím za obzor. Vypadá to, jako by slunce zapalovalo prachové peří a pravidelně jej pohazovalo po modré obloze. Tak takovéhle divadlo si nechám líbit. Ve stínu mizí věci Obrazekpřízemní, pozemské a ustupují kouzelným jevům nadpozemským.

Všechny nebeské jevy jsou však prchavé, nejinak je tomu s náhodným výtvorem oblohy – vítr řasy žene za obzor a obloha začíná zlehounka tmavnout. Stačilo jít k řece o hodinu dřív či o hodinu déle a asi bych nic podobného neviděla. Díky náhodě jsem byla svědkem prchavého, ale kouzelného představení, které nejdřív zahrálo světlo a voda a o chvíli později světlo a vítr.

Jestli chcete, podívejte se na několik okamžiků se mnou.

 

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Světlo, voda a vítr.

 

 

                                            Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Světlo, voda a vítr

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář