Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 6 - Motýli, můry a podobná havěť loňského léta

4. 1. 2010

Motýli, můry a podobná havěť loňského léta

 

ObrazekObrazek

Předestírám, že v žádném případě nechci „fušovat“ entomologům do řemesla. Nemám na to ani kvalifikaci, ani znalosti. Přesto mi to letošní léto nedalo a častokrát jsem musela vytáhnout fotoaparát. Zdálo se mi totiž, že letošní letní měsíce byly ve znamení motýlů, obyčejných i vzácných, nenápadných i pestrých. Možná jich jiná léta bylo zrovna tolik, jako letos, ale stejně jsem měla dojem, že aktuální úroda všelijaké pestrobarevné havěti byla větší, než obvykle. A když už nějakého motýla máte na fotografii, pochopitelně vás začne zajímat, co jste to vlastně vyfotili. Běžně dostupná literatura dodá pouze omezené informace, v době, která se nese ve znamení internetu však netřeba zoufat. Já jsem takto doputovala k velmi šikovné Koláčkově encyklopedii motýlů, kde jsem našla vše, co jsem potřebovala. 

Díky panu Koláčkovi teď mohu ke každému létajícímu tvoru  kromě místa, kde jsem ho fotila, přidat i jeho jméno. Latinská jména by vám asi mnoho neřekla, zato jména česká jsou leckdy kouzelná a zvukomalebná. Však posuďte sami: Obrazektřeba taková Babočka bílé c, Dlouhozobka svízelová, Vřetenuška ligustrová, Perleťovec stříbropásek….

Když na toulkách přírodou natrefíte na početné hejno alabastrových bělásků, sajících na mokré polní cestě vodu a po neopatrném kroku vzápětí se třepetajících v teplém vzduchu o pár metrů dál, je to nádherný zážitek odněkud z říše pohádek. Když postojíte dlouhou chvíli na pokraji lesa pod vzrostlým bodlákem a sledujete, jak se na něm střídají jeden motýl za druhým, když číháte na Obrazeklesní pasece, až vám na chvíli posedí neposedný Okáč bojínkový, střádá se vám jeden zážitek za druhým a naprosto pochopitelně vás při hledání přívlastku, hodícího se k letošnímu létu, napadne zrovna slovo motýlí. Tak tedy motýlí léto budiž pochváleno.

 

 Více fotografií najdete ve fotogalerii Motýli, můry a podobná havěť v rubrice Příroda (odkaz pod článkem).

 

 

Fotografie:

1. Babočka bílé cObrazek

2. Babočka paví oko

3. Havěť na květině

4. Babočka bodláková

5. Brouci

6. Hejno bělásků na cestě

 

Obrazek

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Motýli, můry a podobná havěť

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář