Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 8 - Smyslovské louky

5. 2. 2011

Smyslovské louky

smyslov---krizek-1s.jpgJeden z letošních výletů mě zavedl znovu po dvou letech do oblasti Kadova (oblast Blatné). Kromě několika zajímavých kamenných pozoruhodností jsem si nenechala ujít návštěvu jedné místní chráněné přírodní památky. Smyslovské louky jsou chráněná rostlinná společenstva na slunných loukách, posetých roztroušenými žulovými balvany. Leží v blízkosti dvou vodních ploch: menšího jezera Smyslov a většího rybníku stejného jména.

Ke Smyslovu jsem se blížila polní cestou z Vrbna. Na rozcestí kousek od rybníka jsem nemohla přehlédnout nádherný jednoduchý kovový křížek s vetknutou kytičkou polních květů. V jednoduchosti je síla a toto místo u křížku na rozcestí dvou rozpálených cest pro mě bylo silným zážitkem určitě bylo.

Dál už stačilo projít malým lesíkem, bohužel plným žíznivého hmyzu, obejít malý mokřad a už jsem stála u cedule, smyslov---prirodni-pamatka-2l.jpgvymezující chráněný prostor. Bylo sucho, takže jsem se s největší opatrností odvážila vstoupit alespon na kraj lučního porostu a zoomem fotoaparátu propátrat své okolí. Žulové kameny obrůstaly nizoučké vrby a kapradiny, donekonečna se táhly porosty třeslice (Briza media), nejrůznějších ostřic a dalších lučních rostlin. Nic konkrétního jsem nehledala, musela bych vědět, co přesně má v tuto dobu na této lokalitě kvést. Už jsem se chtěla obrátit k odchodu, když jsem si v trávě všimla vztyčeného hroznu bílých cípatých kvítků. Dole v smyslov---louky-3l.jpgtrávě se rozkládaly dva kopinaté listy. Doma jsem si pak dohledala, že jsem měla tu čest zastihnout v květu něžnou orchidej zvláštního jména, připodobňujícího tvar podzemní hlízy - vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia)). To mi jako zlatý hřeb fotografování zdejší lokality stačilo, čekala mě ještě cesta po břehu rybníka Smyslov – pokračování hranice přírodní památky – směrem ke Tchořovicím. Když nepočítám vyplašení jednoho čápovitého opeřence (byl příliš daleko, než abych se odvážila s jistotou tvrdit, že šlo o čápa černého, pozorování dvou na stromě sedících dravců (možná káně lesní) a jednohosmyslov---kameny-4l.jpg vylétlého z pole (poštolka obecná), už se nic zajímavého nedělo. Přes leteckou ranvej už to bylo jen kousek na malou zastávku v obci, která se stala tak trochu centrem několika mých letošních výletů na Blatensko.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Smyslovské louky.

 

Fotografie:

1. Křížek na rozcestí v blízkosti luk u Smyslova

2. Přírodní památka Smyslovské louky

smyslov---okraj-luk-u-rybnika-smyslov.jpg3. Smyslovské louky

4. Žulové kameny

5. Okraj luk u rybníka Smyslov

 

Náhledy fotografií ze složky Smyslovské louky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář