Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příroda 9 - Kocelovické pastviny

16. 3. 2011

Kocelovické pastviny

 

kocelovice-a-rybnnik-l.jpg

kocelovice-hranice-rezervace.jpg

V loňském roce k cílům mých výletů přibyla i zajímavá místa, kde je možno vidět různá rostlinná společenstva. Při cestě z Tchořovic přes Hajany do Lnářů jsem si naplánovala okliku přes Kocelovice a Zahořčice. V blízkosti těchto dvou obcí jsou 2 místa, zajímavá svou neobvyklou biodiverzitou: Kocelovické pastviny a Pastvina u Zahořčic. Nejdříve se zastavím u první z nich.

Přírodní rezervaci Kocelovické pastviny, vyhlášenou v roce 1985 najdete mezi třemi rybníky: maličkým Záleským rybníkem a rozměrnými Velkým Kocelovickým rybníkem a Hubenovem.kocelovice---cesta-na-hranici-rezervace.jpg Na této často podmáčené, přes 2 hektary velké ploše najdete nejrůznější travní a mokřadní porosty, doplněné často vzácnými rostlinami. Procházela jsem tudy uprostřed července, kdy nějakou dobu nepršelo, takže se o podmáčení nedalo moc mluvit. Na z části vyžínané ploše, lemované přírodním vodním kanálkem, propojujícím zmiňované rybníky sem tam ležely osamělé žulové kameny. Mezi rozkvetlými travinami se dalo tu a tam zahlédnou nejrůznější odkvetlé, kvetoucí či nakvétající rostliny(např. tolije bahenní, ještě nekvetoucí druh hořce,  kyprej kocelovice-5l.jpgvrbice, atd. ), lákající množství zajímavého hmyzu, pochopitelně převážně motýly (vřetenuška obecná, vřetenuška čtyřtečná, okáč bojínkový atd.). Zamokřené plochy kolem vodních kanálů zabraly porosty orobince a dalších vlhkomilných rostlin. Celá přírodní rezervace by měla všechny tyto organismy chránit před agresivní lidskou činností, udržet je ve vzájemné pospolitosti v celé její rozmanitosti.

Dokud jsem se pořádně nepodívala do mapy, netušila jsem, že toto místo je kocelovice---tolije-bahenni--parnassia-palustris--s.jpgvzdušnou čarou jen asi 5 km od místa, o kterém jsem psala kocelovice-3s.jpgv této rubrice už dříve (Budín - keltská svatyně nedaleko Bělčic). Je klidně možné, že když jsem stála na kopci se svatyní a kochala jsem se výhledem směrem k jihu a jihozápadu, někde tam v dálce za lesem a vsí Hornosín bylo i toto místo – louky, zvané Kocelovické pastviny.

Fotografie :kocelovice-6l.jpg

1. Kocelovické pastviny a Velký Kocelovický rybník

2. Hranice rezervace

3. Cesta u hranice rezervace

4. Kocelovické pastviny

5. tolije bahenní

6. Vodní kanály

7. Kocelovické pastviny

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kocelovické pastviny.

 

Náhledy fotografií ze složky Kocelovické pastviny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář