Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Adenia

14. 1. 2008

Adenia

 

Jako vždy nejdříve nostalgicky zavzpomínám, kde se vzala moje první rostlina tohoto rodu, patřícího do čeledi Passifloraceae (mučenkovité). Chvilku mi to trvalo, než jsem si vzpomněla, že první byla Adenia perrieri, jedna z nejhezčích rostlin rodu díky laločnatým listům se světlou kresbou kolemObrazek středu. Před několika lety jsem ji obdivovala na návštěvě u pana Sýkory z Manětína, načež její majitel sáhl někam mezi své sbírkové rostliny a podal mi zakořenělý řízek této rostliny. Nestačila jsem děkovat za ten dar a po několik dalších let ho opatrovala, jako oko v hlavě. A.perrieri přežila i stěhování z okenní police do foliovníku, následující zimu málem odešla kvůli počínající hnilobě v kaudexu a opět ožila po včasném léčebném zákroku – částečném vyřezání hniloby z rány. Dvě následující sezóny jsem se snažila kytku nařízkovat, ale neúspěšně, s jedinou výjimkou  zakořenělého řízku, který jsem ráda vrátila hádejte komu – panu Sýkorovi, který přišel o původní rostlinu. Je to jako s pachatelem trestného činu – řízek se úspěšně vrátil na původní místo, odkud přišel.

Následovaly některé nakoupené kaudexní rostliny, bohužel většinou u nás dlouho nevydržely. Lépe už na tom byly řízky z dalších rostlin rodu Adenia, dary od známých a přátel. Řízky si brzy vytvořily slušné základny v substrátu a s větším či menším potěšením absolvují v naší sbírce už několik sezón. Nejmladší je asi řízek z A.glauca, který jsme dostali výměnou za řízek z A.stenodactyla.

Pokud by vás zajímalo něco více o tomto rodu, několik informací z literatury. Název Adenia pochází z řeckého slova aden, což znamená žláza, podle žláz, téměř vždy se vyskytujících na listech těchto rostlin. Rod se rozděluje do 6 sekcí podle umístění listové žlázy, morfologie květenství a stavby květu. Velice pravděpodobně nebudeme nikdy celý rod kompletovat, protože na to by ani nebylo místo. Pokud se rostliny rodu Adenia nedrží zkrátka, brzy zabírají dost už tak vzácného místa. Naštěstí jim zastřihování jen prospívá a navíc jdou řízky znovu zakořenit s pravděpodobností opětovného vytvoření kaudexu. Do fotogalerie budou tedy přibývat nové rostliny už jen sporadicky a víceméně náhodou.

 

Náhledy fotografií ze složky Adenia


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář