Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Astroloba

19. 1. 2008

Astroloba

 

Název rodu vznikl spojením řeckých slov „aster,Obrazek astros“ , přeloženo hvězda a „lobos“, což je lalok, výběžek, cíp. Dohromady spojené to ukazuje na hvězdicovitě pravidelně rozprostřené výběžky květní koruny. V tom se květy rodu Astroloba liší od květů blízce příbuzného rodu Haworthia, jenž mají výběžky nestejnoměrně prodloužené a květ je vlastně souměrný jen kolem jedné svislé osy. Zmínila bych ještě sloupkovitý růst se spirálovitě rostlými listy, ale podobně rostou i některé havorcie, např. H.nigra a H.viscosa.

Poprvé byl tento rod uveden samostatně v r.1947, což vzhledem k době, po kterou je znám rod Haworthia, není až tak dlouho. Astroloby rostou na území Jihoafrické republiky v oblasti provincií Západní Obrazeka Východní Kapsko. Poslední ucelená sukulentní encyklopedie pana Eggliho uvádí 6 druhů: A.bullulata, A.congesta, A.corrugata (dříve A.aspera), A.foliolosa, A.herrei a A.spiralis. K astrolobám můžeme ještě přidat přírodní hybrid A.corrugata a H.margaritifera s názvem Alstroworthia bicarinata, známý spíše pod synonymem Astroloba bicarinata.

První astrolobou ve sbírce byla v mém případě A.corrugata, kterou jsem zakoupila za pár desítek korun naObrazek jedné plzeňské výstavě kaktusů a sukulentů. Teprve až v loňském roce jsem nakoupila další druhy od známého německého sběratele a znalce rodu Haworthia I.Breuera. Dát dohromady druhy, jejichž počet se dá spočítat na prstech obou rukou, není až tak složité,jen musíte vědět, kde je objednávat.

V současnosti se objevuje květenství na jedné neurčené astrolobě, kterou jsem dostala darem jako odnož, takže pokud rostlina skutečně vykvete, čekejte určovací článek na Zel(e)ných listech J.

 

Fotografie:

1. První sbírková astroloba - A. corrugata

2. Astroloba - květy (A.corrugata)

3. Haworthia - květ (H.bayeri)

 

Náhledy fotografií ze složky Astroloba

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář