Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Avonia

16. 1. 2008

Avonia

 

Avonia je další rod z mé oblíbené čeledi Portulacaceae, který byl vyčleněn z rodu Anacampseros kvůli typickým znakům. Těmi nejviditelnějšími jsou hlavně drobné sukulentní listy, hustě obrůstající stonek, vlasy a chlupy v paždí listů, přeměněné na papírové šupiny a přisedlé květy. Stopka květů se mírně prodlužuje až v okamžiku dozrávání semeníku.

Druhů není mnoho, vlastně jen dvanáct, k tomu několik poddruhů. Výrazněji kaudexní jsou: A.quinaria (+ ssp.alstonii), A.rhodesica, A dinteri, méně zřetelný kaudex mají: A.albissima, A.herreana, A.mallei, A.papyracea (+ ssp.namaensis), A.prominens, A.recurvata (+ ssp.buderiana a ssp.minuta), A.ruschii, A.ustulata a A.variabilis.

Vybavuji si, že jako první jsem před mnoha lety nakoupila řízek A.papyracea, který jsem bohužel neudržela do dalšíObrazek sezóny. Další druhy přicházely mnohem později ve formě darovaných či koupených semen, řízků či semenáčků. Ty už přežily do dnešní doby, už jsme přece jen trochu věděli, jak s avoniemi zacházet, a to hlavně v zimním období. Právě zima je nejčastějším obdobím, kdy vám může rostlina zajít, stačí zalít v nevhodnou dobu a z rostliny zůstanou jen scvrklé konce větviček. Bývá to způsobené kombinací špatně vysychajícího substrátu, chladu a kvůli nedostatečnému větrání i plísněmi a hnilobou. Pokud jsou však méně kaudexní druhy v zimě příliš seschlé, zalít se musejí, ale jen opatrně a s reálnou nadějí rychlého vyschnutí dobře propustného substrátu.

Jak vidíte, díky nevelkému počtu druhů tohoto mladého rodu není zas tak neuskutečnitelné shromáždit většinu druhů. Taková sbírka vám navíc nezabere příliš mnoho místa, nejvrůstnější A.papyracea si i v dospělosti vystačí s květináčkem o průměru 6cm. Rostliny jsou většinou samosprašné a čerstvá semena, pokud je nesklidíte předčasně (až když papírový semeník na vrcholu praskne), snadno a rychle klíčí. U většiny druhů (kromě A.quinaria a A.rhodesica) máte do dvou let květuschopnou rostlinu. Tím, že avonie kvetou až v odpoledních hodinách, jsou ideální miniaturou pro člověka s dopoledním zaměstnáním.

 

Fotografie: První z rodu v mé sbírce: Avonia papyracea

 

Náhledy fotografií ze složky Avonia

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář