Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Begonia

26. 1. 2008

Begonia

 

A jsme u mé další oblíbené skupiny rostlin. Mezi begoniemi se totiž najde několik víc než zajímavých druhů se sukulentními listy, pachykauly nebo i hlízami a když k tomu přidáme docela zdobné květenství, není s podivem, když jim člověk jako já propadne. Kaudexní druhy (B.homonyma, B.dregei a všechny její formy – partita, richardsiana, suffruticosa) se dají docela snadno tvarovat a „odpad“ poslouží jako nový zkušební „materiál“, protože odlomené větvičky snadno zakoření třeba jen ve vodě a po zasazení znovu příjemně tloustnou. Hlíznaté druhy (např. B.sutherlandii, B.boliviensis) zase každý rok své nadzemní části Obrazekobnovují, takže pokud se vám nějak „zpotvoří“, nezoufejte, za rok máte úplně jinou rostlinu. U pachykaulních druhů (např. B.dipetala) bych byla s řezem opatrnější, pokud nám záleží na bezchybném vzhledu, ale jde to také s jistou dávkou zkušeností. Nakonec nechám druhy se sukulentními listy (např.B.venosa, B.hydrocotylifolia), u kterých záleží na štěstí, jak rostlina naroste, ale stejně nakonec jsou vidět z celé rostliny především listy a ty jsou u podobných druhů docela ozdobné.

Po pravdě musím říct, že naprostá většina z více než 900 druhů begonií by při větším nedostatku vody stoprocentně nenávratně zaschla. Pokud si však dáte práci s hledáním, najdete ve velkorodu několik vhodných botanických kandidátek pro sukulentní sbírky. Já jsem si takovou práci dala a výsledek můžete vidět ve fotogalerii rodu. Pochopitelně chci v pátrání pokračovat a zpestřovat výběr sukulentních druhů. Jen když třeba nahlédnete do poblikace Bulbs s cibulovinami a hlízovinami celého světa, zjistíte, že hlízovitých botanických druhů je téměř celá stránka. Stačí se jen po nich poptávat u pěstitelů, cestovatelů, a pak už je jen vhodně pěstovat, aby se udržely ve sbírce.

Dlužím vám zmínku k mé první sukulentní begonii. Byla to B.dregei f.partita, kterou jsem dostala jako řízek od stejné paní uklízečky, o které jsem psala v článku Apocynaceae. Mám ji dodnes a střežím ji coby památečnou, jako oko v hlavě…

 

Fotografie: První "sukulentní" begonie v mé sbírce - Begonia dregei f.partita

 

Náhledy fotografií ze složky BEGONIA new 10 - 2013

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář