Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Cotyledon

17. 7. 2008

Cotyledon

 

Přestože rody Cotyledon a Tylecodon pro zjednodušení mám v jedné rubrice, zkusím se rozepsat o každém zvlášť. Listové sukulenty rodu Cotyledon (čeleď Crassulaceae) pocházejí z Jihoafrické republiky (Kapsko), kde rostou jako různě vysoké keře s rozptýlenými kořeny a na rozdíl od svých příbuzných z rodu Tylecodon mají neopadavé sukulentní listy nejrůznějších tvarů a povrchů (chlupaté, lepkavé, voskově ojíněné, hladké). V období sucha přicházejí jen o nejstarší listy a na stoncích zůstávají ty mladší. Výška jednotlivých druhů je různá – od cca 10cm až do 3m a je jasné, že ve sbírkách se pohybují hlavně méně vzrůstné druhy. Ozdobou jsou kromě různotvarých listů také výrazné převislé květy různých barev, o poznání větší oproti květům rostlin rodu Tylecodon. Druhů, patřících do rodu Cotyledon, je pouhých 10, když nepočítám množství variet, početných hlavně u variabilního druhu C.orbiculata.

Mou první rostlinou rodu Cotyledon byl druh dříve známý pod názvem Cotyledon undulata. Získala jsem ho na mém prvním kaktusářském zájezdu při návštěvě sbírky Honzy Gratiase v Roudnici nad Labem. Protože jsem Obrazekho léta „trápila“ na severozápadním okně bytu, nakonec jsem ho odnesla do botanické zahrady, kde, tuším, roste dodnes. S novými možnostmi foliovníku a později i našeho „lufťáku“ jsem si tento druh pořídila znovu a nedávno k němu přibyla i forma s růžovým okrajem zvlněných listů. Bohužel, dnes už se tato krásná rostlina nejmenuje C.undulata, v nové Eggliho encyklopedii Crassulaceae ji najdete jako jednu z variet velice variabilního a proměnlivého druhu Cotyledon orbiculata, přičemž C.undulata je synonymum pro C.orbiculata v.oblonga (chvíli mi trvalo, než jsem to našla). Složité, že, ale bohužel je to tak, nic s tím nenaděláme a nezbyde, než si na nový název zvyknout. Rostliny s růžovočervenými zvlněnými okraji jsou s velkou pravděpodobností jedním z 8 kultivarů C.orbiculata v.oblonga.

Snad jsem vám nezamotala příliš hlavu, stačí, že ji nám, pěstitelům motají odborníci. Když si však přečtete jméno člověka, který část o rodu Cotyledon v encyklopedii sepsal, nezbyde nám, než se novému zařazení druhu přizpůsobit, protože je to slavný Ernst van Jaarsveld, velký znalec rostlin z černého kontinentu, a to nejen těch z čeledi Crassulaceae. Kdo se trochu orientuje v nových publikacích, zná ho jako autora či spoluautora řady titulů, bez kterých bych se já osobně těžko orientovala v nové systematice. Starý Lexikon od Jacobsena je pro mě neocenitelná kniha, na kterou nedám dopustit, ale bohužel se nelze řídit jen dnes už povětšinou překonanou minulostí. Nové poznatky o příbuzenských vztazích (většinou podpořené počty chromozómů) a nejnovější neuspěchané popisy nejde zastavit a jen s nimi si uděláme nový a lepší obrázek o všech botanických pokladech, které nám Afrika nabízí.

Fotografie: Cotyledon orbiculata v.oblonga

 

Náhledy fotografií ze složky Cotyledon

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář