Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Cucurbitaceae - Coccinia

30. 12. 2012

 

Coccinia

 

Rod dostal jméno podle barvy plodů, latinsky coccineus znamená tmavě červený. Většina ze zhruba třicítky druhů roste v Africe, jeden druh pochází z teplých oblastí celého Starého Světa (Evropa, Asie, Afrika), odkud se rozšířil na americkýcoccinia-sessilifolia.jpg kontinent. Encyklopedie uvádí, že dva druhy našly i své hospodářské využití: Coccinia grandis má jedlé výhony a plody, etiopská Coccinia abyssinica hlízy.

Malá část rostlin tohoto rodu dokáže dobře hospodařit s vodou, její zásobárny si vytvořila většinou pod zemí a v období většího přísunu vyhání nadzemní nesukulentní části, které jsou buď ovíjivé, nebo popínavé. Variabilní listy mohou být jednoduché či vykrajované. Rostliny vytvářejí zvlášť samčí a samiččí květy žluté, tmavě oranžové až hnědavé barvy (výjimečně i bílé).

Protože všechny naše rostliny rodu Coccinia jsou záležitostí Jirky, nepátrala jsem po tom, které měl jako první. Pro příklad uvádím esteticky hodně povedený druh C. sessilifolia s javorovitě vykrajovanými listy.

Fotografie: Coccinia sessilifolia

 

Náhledy fotografií ze složky Coccinia

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář