Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Cucurbitaceae - Corallocarpus

10. 1. 2013

 

Corallocarpus

 

Těžko se vymýšlejí nějaké novoty, a tak i u tohoto "tykvového" rodu se našlo jméno, trošku jinak připomínající vzhled plodů. Latinsky 'corallum', řecky 'kouralion' znamená korál (v tomto případě spíš myšlena korálově červená barva) a řeckéc.-bainesii.jpg slovo 'karpos' je termín pro ovoce. Vše dohromady opět upomíná červenou barvu plodů.

Jen asi 18 druhů rodu Corallocarpus vykazuje nějakou sukulenci (např. C. bainesii, C. epigaeus, C. glomeruliflorus, C. perrieri, C. schimperi, C. tenuissimus, C. welwitschii). Celkově zástupci rodu rostou jako keře, poléhavé či popínavé byliny, nebo jako dřevnaté liány, vyrůstající ze ztloustlého kořene. Stonky často mohou být sukulentní, sezónní řapíkaté listy rostou jednotlivě, na obvodu jsou vykrajované do 3-5 laloků. Úponky jsou buď jednoduché, nebo úplně chybí. Přestože jsou to jednodomé rostliny, objevují se zvlášť samčí a zvlášť samičí květy. Zelenožluté korunní lístky bývají ve spodní části srostlé.

Všechny naše rostliny tohoto rodu patří Jirkovi. Nejstarší ve sbírce je asi C. bainesii, druh, který jsme už několikrát řízkovali, když původní kaudex uhnil od kořenů.

Fotografie - Corallocarpus bainesii

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář