Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Cucurbitaceae - Gerrardanthus

10. 2. 2013

 

Gerrardanthus

 

Jméno tohoto rodu vzniklo složením dvou slov- řeckého 'anthos', což znamená květ a k tomu je přidáno jméno britského přírodovědce a cestovatele W. T. Gerrarda (mezi lety 1860 - 1865 sbíral rostliny v Jihoafrické republice). Rostliny rodugerrardanthus.jpg Gerrardanthus totiž pocházejí z jižní a tropické části Afriky.

Rostliny tohoto rodu jsou hlíznaté liány s dřevnatějícími stonky a větvenými úponkami. Řapíkaté listy mohou být oválné až srdčité. Jako věšina kukurbitů i ty z rodu Gerrardanthus vytvářejí samčí a samiččí květy zvlášť, ty samčí jsou žlutavé až hnědooranžové, samiččí rostou povětšinou jednotlivě či v několika panicles. Malý rod zahrnuje asi 5 druhů.

Ve sbírce máme jeden jediný druh: G. macrorrhizus, který jsem před několika lety vysela ze semen z jedné americké pěstírny a předala do rukou Jirky – vrchního a hlavně nadšeného pěstitele kukurbitů naší sbírky. Rostlinu bych doporučila všem obdivovatelům kaudexů, protože má minimální nároky na pěstování a pozoruhodně rychle zvětšuje kaudex.

Fotografie: Gerrardanthus macrorrhizus

 

Náhledy fotografií ze složky Gerrardanthus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář