Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Cucurbitaceae

22. 9. 2009

Cucurbitaceae

 

Co o této čeledi píše encyklopedie? Můžeme v ní najít asi 130 rodů a 900 druhů, což je docela úctyhodný počet. Mnoho druhů je zemědělsky či medicínsky využívaných, vzpomeňme jen třeba takové melouny, dýně a podobné lahůdky. Nás však více zajímají rostliny této čeledi, které si vytvářejí zásobní podzemní orgány – kaudexy (např. Kedrostis, Ibervillea, Cephalopentandra, Momordica atd.) či mají sukulentní listy a stonky (Xerosicyos, Seyrigia). Zástupce této čeledi byste našli v různých tropických zemích po celém světě, ty kaudiciformní hlavně na americkém (např. Apodanthera, Cucurbita, Ibervillea, Tumamoca), africkém (např. Kedrostis, Cephalopentandra, Coccinia, Gerrardanthus, Momordica) kontinentu a několik druhů i v Asii (např. Citrullus, Cucumis, Gynostemma) a na ostrovech Madagaskar (např.Odosicyos, Cucumella, Corallocarpus, Seyrigia, Trochomeriopsis, Zygosicyos) a Sokotra (např. Dendrosicyos, Eureiandra). Není to výčet všech kaudexních rodů, je jich o něco více, několik dalších roste třeba i v Indii, Polynésii a Austrálii. U mnoha druhů se pro vypěstování co největšího kaudexu doporučuje tzv. okurková metoda, to znamená jarní výsadba do volného záhonu. Ve volné půdě má kořen dostatek místa na rychlý růst všemi směry. Před prvními mrazíky se pochopitelně musí kaudex vykopnout a uložit někam na suché a tepelně přijatelné místo.

Protože jsem řadu let pěstovala sukulenty na Obrazekokenních policích v panelovém domě, těmto rozměrným kaudexům jsem se podvědomě vyhýbala, protože sezónní nadzemní liánovité výhonky zabírají hodně místa. První rostlinou z této čeledi, která se objevila v mé sbírce, byla tedy až Ibervillea tenuisecta. Vyseli jsme ji ze zakoupených semen před několika lety a dnes má své stálé místo na okraji skleníku v blízkosti ochranného pletiva, po kterém se může pohodlně pnout každou růstovou sezónu.

Přestože dnes mám rostlin této čeledi o něco více, asi nikdy jim beznadějně nepropadnu. Mají velký počet jiných fanoušků – pěstitelů, já dávám přednost méně rozšířeným kaudexům a kaudexíkům z jiných okrajových čeledí. Nakonec však musím uznat, že takový pěkně narostlý kedrostis (například) nemá vůbec chybu…

Fotografie: Ibervillea tenuisecta

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář