Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Dřeviny

17. 2. 2008

Dřeviny

 

A máme tu zase jednu velmi obecnou skupinu rostlin. Svědčí to o tom, že dřeviny jsou jen na okraji mého zájmu. Protože se mi však za léta pěstování nastřádalo několik zajímavých kousků, dala jsem je (a ještě dám) do jedné skupinové rubriky bez ohledu na čeledi a rody.

Když dostanete semena dřeviny, kterou vám majitel líčí jako něco hodně zajímavého, nejde to nevysít a pak už se těším, jestli budou semena klíčit a co z nich nakonec vyleze. Vzpomínám si, že jsem třeba vloni dostala zajímavá okřídlená semena (připomněla mi zmenšené javorové nažky) s tím, že je to Senecio praecox. Trochu jsem zapochybovala, semena senecií známObrazek a určitě takhle nevypadala. Pěkně ztloustlé semenáčky slibovaly, že ať už je to, co chce, je to rozhodně nadmíru zajímavé, ale senecio to skutečně není. Na určení si to však bude muset nějakou  dobu počkat, protože mé znalosti v oblasti dřevin jsou mírně řečeno velmi povrchní. Doufám však, že ruku v ruce se snahou o určení jmenované i dalších záhad, alespoň nějaké základy časem pochytím.

První mojí dřevinou byl kdysi Delonix regia, jehož semena mi přivezl jeden cestovatel až z dalekého Acapulca. Je velká škoda, že mi obě vyklíčené rostliny druhou zimu uschly, protože další semena už nevyklíčila. Jediné, co mě utěšuje, je to, že Delonix regia je dnes velmi kosmopolitní dřevinou, takže ho máme nyní ve sbírce tentokrát ze semen z dalekého Madagaskaru. Pochopitelně doufám, že zůstane hodně dlouho přiměřeně veliký na poměry našeho skleníku, jinak by časem vyvstal problém, kam s ním na zimu. Nerada bych ho každoročně po vzoru mého klubového kolegy vynášela na jaře z domu jako smrtku J.

 

Fotografie: Delonix regia ze semen z Madagaskaru

 

Náhledy fotografií ze složky Bursera

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář