Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Gasteria

6. 3. 2008

Gasteria

 

V nevelkém rodu Gasteria najdete druhy vzrůstné i miniaturní. Přiznám se, že dávám přednost těm druhým, hlavně z důvodu úspory místa. Ovšem i mezi rozměrově velkými druhy jsou hezké kousky, takže se několik z nich rovněž ocitlo i u nás.

V monografii E.J. van Jaarsvelda s ilustracemi E. Ward – Hilhorstové s názvem Gasterias of South Africa najdete pomocné rozdělení celého rodu do dvou sekcí. První je sekce Longiflorae, do které patří 9 druhů s dlouhým květenstvím, úzkými trubkovitými květy a kýlovitými listy. Až na G.batesiana, která je z nejsevernějších lokalit na území JAR a G.croucheri z východního pobřeží kolem města Durban jsou všechny ostatní druhy – G.excelsa, G.acinacifolia, G.pulchra, G.nitida, G.ellaphieae, G.vlokii a G.carinata z jižních oblastí provincií Východní a Západní Kapsko.

Druhá sekce s názvem Gasteria v sobě obsahuje 7 zbývajících druhů rostlin s listy na průřezu člunkovitými a květy ve spodní části převážně balónkovitě rozšířenými. Z jižních částí Východního a Západního Kapska pocházejí druhy G.bicolor, G.baylissiana, G.glomerata, G.rawlinsonii, G.brachyphylla a G.disticha. Ze západního pobřeží JAR je G.pillansii. Některé ze všech vyjmenovaných druhů mají ještě další variety, často i docela odlišné od základního druhu.

Jednou z takových variet a zároveň i jeden z mých prvních sukulentů byla i Gasteria nitida v.armstrongii. Vděčná Obrazekdrobnější gasterie, která začala po čase odnožovat. V dobách pěstování na okně panelákovitého bytu nikdy nekvetla, což začala bohatě napravovat v okamžiku přestěhování do foliovníku a později i do polykarbonátovníku. Kvetení asi souvisí se suchým a chladnějším zimováním, které rostlině umožňuje odpočívat a nabrat síly do další sezóny. První dvě zimy všechny gasterie přežívaly na parapetu sklepního okna, kde mohlo být v době největších mrazů odhadem tak kolem 2 – 4 stupňů. Žádná z nich nijak netrpěla, ba naopak vždy zjara některé druhy nasazovaly ochotně na květ.

Říká se, že gasterie jsou jeden z mála rodů, který může žít i na severozápadních a severovýchodních oknech bytů. Musím dát za pravdu, že může, protože jsem některé gasterie na podobném okně řadu let pěstovala, rostliny dokonce i spokojeně kvetly. Problém může být u malých kompaktních druhů, které nedostatkem světla narostou do nepřirozeného tvaru, který pak v lepších podmínkách dlouho napravují.

Myslím si, že už nám z menších druhů nechybí téměř žádný, sbírka gasterií se už tedy nebude nějak překotně rozrůstat. Přesto si svou neokázalou krásou rod Gasteria zaslouží svou vlastní fotogalerii.

 

Fotografie: Jedna z prvních gasterií: G.nitida v.armstrongii.

 

Náhledy fotografií ze složky Gasteria

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář