Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Geraniaceae

12. 3. 2008

Geraniaceae

 

Jsme u další fotogalerie s názvem celé velké čeledi. Důvod je prostý, sukulentní rostliny této čeledi sbírám naprosto chaoticky, podle toho, jak se mi která rostlina líbí, nebo podle toho, co od ní očekávám, většinou však nekoukám příliš na barvu a tvar květu, ale spíš na to, zda to bude rostlina geofytní či s kaudexem.

Čeleď Geraniaceae v sobě zahrnuje rostliny velmi často se žláznatými aromatickými chlupy. V čeledi jsou 4 druhy (Geranium, Erodium, Monsonia, Pelargonium), z čehož je dva poslední rody mají sukulentní zástupce. U rodu Monsonia (dříve Sarcocaulon) jsou to stonkové sukulenty, u rodu Pelargonium najdete jak rostliny kaudexní, tak i geofyty. Rod Pelargonium je velice rozsáhlý, obsahuje asi 280 druhů a celých 90 % z nich pochází z jižní Afriky. Podle rostlin z fotogalerie vidíte, že převažují právě hlavně pelargonia a většinu z nich jsme vyseli ze semen. Rostliny naštěstí rostou docela rychle a zrovna tak rychle dospívají do květuschopného věku (některé kvetou už po prvním roce). Obrazek

Přiznám se, že nemám dobrou zkušenost s nákupem dospělých rostlin, většinou si těžko zvykaly na mou péči a dlouho se u mě neohřály. Jinak je tomu u semenáčů, s těmi většinou žádný problém není, jen je třeba rozlišovat, která rostlina roste v létě a která v zimě. Právě ze semen mám prvního zástupce této čeledi v mé sbírce – P.carnosum. Jeho kaudex přirůstá docela pomalu, ale už po třech letech rostlina bez problémů vykvetla a díky slušné výdrži při kvetení dala dostatek semen na výsevy. Nejvíc spokojená jsou pelargonia po umístění do našeho polykarbonátového tunelu, kde hned v první sezóně nakvetla většina druhů. V současné době klíčí 3 další zajímavé druhy ze semen z nabídky jedné americké zasilatelské firmy, takže se skupinka rostlin rodu Pelargonium velice pravděpodobně rozroste o několik dalších, už podle popisu zajímavých kousků.

 

Náhledy fotografií ze složky Pelargonium

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář