Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Grahamia

19. 3. 2008

Grahamia

 

Zdálo by se, že zkompletovat celý rod Grahamia nedá vůbec žádnou práci, protože celkově obsahuje pouhých 6 druhů. Není to však tak snadné, protože se rostliny tohoto rodu pohybují v seznamech a prodávají pod nejrůznějšími, dnes už většinou neplatnými názvy. Kolem poloviny devadesátých let minulého století totiž G.D.Rowley provedl revizi tohoto rodu a jasně stanovil popisy druhů.

Rod, patřící do čeledi Portulacaceae, dostal své jméno podle skotského botanika a vědce Roberta Grahama, který žil na přelomu 18. a 19.století. Jeden druh s kaudexem a bílým květem – G.australiana pochází z Austrálie, 2 druhy jsou z Mexika či jihu USA – G.coahuilensis (známá jako Anacampseros palmeri) s kaudexíkem a růžovým květem a  G.frutescens ve formě keře až do 60cm výšky má květy růžové. Tři další druhy rostou v Argentině, zemi velmi bohaté na rostliny čeledi Portulacaeae. První G.bracteata roste jako keřík do 30cm výšky a kvete bíle, stejně jako G.kurtzii, která má na rozdíl od předchozího druhu kaudexík a stonky jsou kraťoučké. Zbývá G.vulcanensis se ztloustlými kořeny a růžovým květem.

Já osobně jsem zatím v kompletaci rodu Grahamia na půli cesty, sehnala jsem tři kaudexní druhy a vysela G.frutescens (pod názvem Talinopsis frutescens). Semena další G.australiana Obrazekbohužel neklíčila, musím tedy zase počkat na nějaká kvalitnější. První grahamií v mé sbírce byla mexická G.coahuilensis. Dostala jsem ji od jednoho cestovatele ve formě semen, posbíraných v přírodě. Ta bez problémů vyklíčila a dnes už semenáče samy dávají další potomstvo. Nakonec zbývá G.bracteata, s kterou jsem se ještě nikde nesetkala, budu tedy doufat, že jednoho dne budu mít štěstí a někde na ni narazím.

Grahamie nepatří zrovna k nejatraktivnějším šperkům sukulentních sbírek, jsou to spíš nenápadné, vděčné a houževnaté rostliny, které čas od času dovedou potěšit svým květem. Proto je také možná mám tak ráda, jejich krásu musíte hledat a objevovat během celé růstové sezóny.

 

Fotografie: První z rodu - Grahamia coahuilensis kvete už před prvním rozsazením.

 

Náhledy fotografií ze složky Grahamia

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář