Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Haworthia

26. 3. 2008

Haworthia

 

ObrazekNa psaní o rodu Haworthia jsou tu daleko povolanější, přesto se asi sluší s pomocí chytré knihy (Haworthia revisited od Bruce Bayera) o tomto rodu alespoň něco málo uvést, když už si na svých stránkách vystavuji havorcie v jednotlivých fotogaleriích.

Rod se rozděluje na tři skupiny rostlin, které se odlišují především stavbou květu a tvarem semeníku. Nejméně početná je skupina s názvem Robustipedunculares, což by se dalo přeložit jako robustně stopkaté. Název se vztahuje na stopkuObrazek květenství, která je silná a docela hustě porostlá jednotlivými květy. Často se i dělí na několik jednotlivých větví. Samotný květ je také robustnější, než u dalších dvou skupin, na bázi je široký, jednotlivé okvětní lístky (tepaly) jsou na koncích krátce a široce laločnaté a jednotlivé laloky jsou mírně vyhnuté ven. Semeník je taktéž hodně robustní a na průřezu s šesti výraznějšími hrolky. Do této skupiny patří podle knihy čtyři havorcie: H.kingiana, H.marginata, H.minima a H.pumila.

Podle počtu havorcií do ní náležících je druhou skupinou ta s názvem Hexangulares, což znamená v překladu šestihranné či šestiúhelné. Květy této skupiny jsou drobnější, užší, stejně jako semeníky. Konce okvětních lístků jsou úzké Obrazeka opět směrem ven vyhnuté.V této skupině najdeme H.attenuata, H.bruynsii, H.coarctata, H.fasciata, H.glabrata, H.glauca, H.koellmaniorum, H.limifolia, H.longiana, H.nigra, H.pungens, H.reinwardtii, H.scabra, H.sordida, H.venosa a H.viscosa.

Celá zbylá necelá třicítka havorcií patří do skupiny s jasným názvem Haworthia. Květy jsou velké, ale celkově štíhlé. Koncové cípy tepal jsou šířkou mezi oběma předchozími skupinami, zrovna tak je tomu se šířkou semeníků. Na průřezu semeníků je vidět 3 zřetelné hrbolky.

Tak nevím, zda jsem vám tímto rozdělením nějak pomohla, ale alespoň trochu podle toho vidíte, které z havorcií jsou si bližší. Abych nezapomněla, mezi mé nestarší havorcie patří pravděpodobně H.attenuata, kterou jsem koupila před víceObrazek než deseti lety v květinářství na náměstí v Plzni. To květinářství zde již dávno není, havorcii mám však dodnes. Stejný druh H.attenuata či podobný H.fasciata má pravděpodobně řada z vás, patří totiž k nejodolnějším a nejvděčnějším rostlinám rodu Haworthia. Oba druhy velice snadno odnožují a to je možná důvod toho, že je zahlédnete i u naprostých sukulentních začátečníků. Koneckonců, naprostý sukulentní začátečník jsem byla tehdy při nákupu H.attenuata i já a jak vidíte, nadšení pro na vodu nenáročné kytky mi vydželo dodnes.

 

Fotografie:

1. Květy H.pumila (skupina Robustipedunculares)

2. Květy H.viscosa (skupina Hexangulares)

3. Květy H.bayeri (skupina Haworthia)

4. H.attenuata

 

Náhledy fotografií ze složky Haworthia

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář