Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Ipomoea

1. 4. 2008

Ipomoea

 

Rod Ipomoea patří do velkočeledi Convolvulaceae ( asi 60 rodů a 1600 druhů). V této čeledi  jsou popínavky či liány, které mohou mít i ztloustlé kořeny. Encyklopedie uvádí zajímavost, že se jejich popínavé stonky vždy otáčejí proti směru hodinových ručiček (zanedlouho si to dole ve skleníku zkontroluju J). Samotný rod Ipomoea zahrnuje až 700 druhů, převážně pocházejících z Ameriky. Některé druhy se pěstují jako okrasné rostliny (I.tricolor), některé slouží jako potrava (hlízy I.batatas), ale mě, pravděpodobně stejně jako i vás, zajímají hlavně druhy kaudexní. Nejznámější jsou asi africké druhy (např. I.albivenia, I.bolusiana), ke mně se však shodou náhod zatím dostaly hlavně druhy mexické. K těm mi však chybějí druhová jména, přestože jsem jejich dohledání věnovala nemálo času. Rozpačité „sp.“ místo druhového jména ale nijak nesnižuje jejich zajímavost, prostě si jen musím počkat, až rostliny vykvetou a barva květu trochu usnadní identifikaci.

Z Mexika pochází i má první rostlina rodu Ipomoea. Santa Rita, jak jí říkám podle lokality, kde byla sbírána semínka, už v prvním Obrazekroce po vysetí překvapila slušným kulatým kaudexem. Na podzim sama shodila listy, aby další rok zjara vyhnala nevysoké samonosné výhony s několika srdčitými listy. Kaudex byl tak úhledný, že jsem jej brzy povysadila nad substrát. Možná jsem tím trochu zarazila jeho růst, ale byl to můj první vlastnoručně vypěstovaný kaudex a zkrátka to nešlo vydržet J. Při přesazování jsem si všimla, že hlíza má na kořenu další menší hlízu, z které však po odříznutí a zasazení nikdy nic nevyrostlo. V posledních letech přibývaly i africké druhy, z kterých se občas vyklubaly docela vzhledné rostliny (I.sp. Kruger Park, RSA – tu jsem považovala za jednoletku, ale před několika dny jsem objevila, že kaudex opět po zalití obrůstá! ).

Budu doufat, že se mi časem podaří určit alespoň některé nelichotivé „sp.“ u mých rostlin, bohužel na to nemám dostatek vhodné literatury. Druhů rodu Ipomoea se mi však sešlo už tolik, že si svou vlastní rubriku určitě zaslouží.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Ipomoea

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář