Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Kaktusy

9. 4. 2008

Kaktusy

 

Když tak zpětně vzpomínám na své sukulentní začátky, kaktus byl první sukulent, který mi kdy vykvetl. Byl to naštěstí takový druh (tehdy se jmenoval Hamatocactus setispinus), který měl nevšedně krásný žlutý květ s červeným středem a jako by to nestačilo, ten květ ještě k tomu nádherně voněl. Zanedlouho rozkvetlo druhé poupě na temeni rostliny a kaktus si tu nádheru s chutí zopakoval. Bohužel už ho nemám, nepřežil kdysi rizikovou zimu. Pocházel z jednoho plzeňského květinářství, kam očividně dodával sukulentní rostliny nějaký kaktusář. Chodila jsem si tam i pro další „kousky“, takže H.setispinus brzy následovala Mammillaria centricirrha a Mammillaria bocasana. Posledně jmenovanou mám dodnes. Je v téměř původní velikosti, jako byla tehdy, protože jsem jí před několika lety odlámala odnože, aby se pak znovu obalila novými a dorostla do staronové podoby.

Jelikož ve vlastnoručně zhotoveném miniaturním balkónovém skleníčku byl prostor brzy z většiny zaplněný, začala Obrazekjsem vyhledávat nepříliš vzrůstné druhy, jaké jsou třeba v rodu Turbinicarpus.Po několika letech nakupování kaktusů jsem se pokusila o svůj první výsev, další roky počet vysetých druhů přibýval. Zpočátku jsem vysévala docela složitě podle návodů z knížek o kaktusech, časem jsem výsevy zjednodušila a vypustila všechny z dnešního  pohledu zbytečné kroky. Největší změna nastala díky praktickému dárku k mým narozeninám – výsevnímu aparátu. Od okamžiku rozsvícení zářivek zmizelo omezení každoročního únorového zahájení výsevů, dané množstvím přirozeného světla. Byla radost pozorovat, jak se objevují miniaturní kulaťoučká těla kaktusů a po nějaké době první trny. Výsevy daly možnost vybrat si z vyklíčených rostlinek ty nejvitálnější, nejzajímavější a ještě většinou zbylo pár kousků na rozdávání.

Přiznám se, že současné rostliny, pocházející z vlastních výsevů mám nejraději. Přestože nyní vysévám už jen sukulenty, skupinu kaktusů, kterou jsem za víc než 10 let nashromáždila určitě chci pěstovat dál vedle ostatních nekaktusových sukulentů, jen mě už opustila touha horečně shánět všechny v mých očích zajímavé kaktusové druhy.

 

Fotografie: Jeden z mých prvních kaktusů: Mammillaria bocasana.

 

Náhledy fotografií ze složky Mammillaria

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář