Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Mesemb - Drosanthemum

9. 10. 2011

 

Drosanthemum

 

Pokud vám nevadí kosmatcovité rostlinky keříčkového vzrůstu, či se na ně dokonce zaměříte, určitě jednoho dne narazíte na nějaký druh rodu Drosanthemum. Listy drosantém většinou nezasychají, navíc jsou zajímavé svým vzhledem - pokožka listů je složená z velkých vodnatých buněk, proto se na světle trochu třpytí. Rostliny tohoto rodu by se určitě daly tvarovat a po umístění do nějaké pěkné nádoby by mohly zdatně dopňovatd.-hispidum-1s.jpg sbírku sukulentních pseudobonsají.

Jméno rodu vzniklo ze dvou řeckých slov: řecky drosos znamená rosa, anthos je květ. Obojí dohromady upozorňuje na orosený vzhled květu. I když drosantéma vzhledem listů a květy (barva bílá, žlutá, oranžová, růžová a purpurová) mohou mírně připomínat rostliny rodů Delosperma či Trichodiadema, liší se především krycí membránou v plodech - tobolkách. Membrána sice přítomná je (na rozdíl od delosperem, u kterých chybí), je však redukovaná.

Zástupce tohoto keříčkového rodu byste našli v docela rozlehlém areálu jihu Namíbie a v jihoafrických provinciích Severní Kapsko, Západní Kapsko, Východní Kapsko a Svobodné státy.

O první rostlině v naší sbírce se těžko hovoří, protože první byly vlastně všechny druhy, které máme. Přítel Jirka jednoho dne objednal semena a drosantéma klíčila vlastně všechna najednou. Do roka byly ze všech slušné keříčky a za další rok už větší část druhů dokonce kvetla. Takže za všechny uvádím např. Drosanthemum hispidum. Od té doby jsme jiná drosantéma neseli ani nekupovali a je otázkou, jestli nějaké hezčí či něčím o dost odlišné druhy vůbec existují.

 

Náhledy fotografií ze složky Drosanthemum

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář