Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Mesemb - Lithops

13. 12. 2011

 

Lithops

 

Velmi rozsáhlý rod afrických sukulentů je známý pod lidovým označením živé kameny. Má to spojitost se vzhledem jejich těla, které díky své variabilní kresbě na vrchní straně splývá s kamenitým okolím rostliny. Tělo jsou vlastně dva srostlé, velmi ztloustlé listy s různě velkým otvorem na vrchní straně. Téměř dokonalé maskování u dospělé rostliny výrazně narušují bílé či žluté květy, díky nimž se po otevření litopsy v přírodě snadno prozradí.

Zajímavá je i růstová strategie rodu, kdy každoročně dochází k tzv. převlékání rostliny. Uvnitř těla se začne vyvíjet tělo nové a energii čerpá z těla původního. Vně zůstane nakonec jen zaschlá šlupka. V tuto dobu (což je u každé rostliny individuální, obecně by se dalo říct koncem zimy a začátkem jara) by rostliny neměly přijímat vodu.

Lithopsy rostou na širokém areálulithops-otzeniana.jpg velké části Namibie, jihovýchodní části Botswany a v jihoafrických provinciích Eastern Cape, Free State, Gauteng, Northern Cape, Northern Province, NW a Western Cape. V přírodě mají svá těla ukrytá pod zemí, na povrchu koukají jen ona různě zbarvená a různě vzorovaná okýnka.

Úpně první litopsy nepočítám, bylo to několik naslepo vybraných druhů z katalogu Petra Pavelky, které bohužel u mě dlouho nezůstaly – druhým rokem jsem je v období převlíkání “upekla” v kaktusovém skleníku. Jedním z následujících druhů se v mé nepočetné sbírečce rostlin tohoto rodu stal Lithops otzeniana, druh se zajímavou kresbou a žlutými květy. Pokud se rozhodnete pro pěstování litopsů, seženete bez problémů jakýkoliv druh, poddruh, varietu i třeba se sběrovými čísly – buď ve formě semen nebo dnes i rostlin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář