Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Mesemb - Nananthus

14. 1. 2012

 

Nananthus

 

nanathus-margaritiferus-2.jpgMalý rod zahrnuje pouhých 6 druhů (Nananthus aloides, gersneri, margaritiferus, palens, pole – evansii, vittatus). Jméno vzniklo složením dvou řeckých slov - nanos znamená malý, anthos je květ. Celé to poukazuje na velmi zakrslý vzhled rostliny (v přírodě).

Rostliny mají pod sebou kořen složený z měkké sukulenmtní hmoty, údajně jedlé a svou chutí připomínající chřest (zkoušet to nebudu). Na vrcholu se kořen větví, přičemž každá z větví nese v ideálním stavu 4 sukulentní listy. Jejichnananthus-margaritiferus.jpg vrchní část je zploštělá, spodní má zvláštní vypouklý tvar. Povrch listu pokrývají jemné bradavičky. Květy se objevují jednotlivě, bývají buď čistě žluté, nebo žluté s tónováním do purpurově červené barvy. V přírodě rod Nananthus najdete na docela velkém areálu od jihovýchodu Botswany, východu Namíbie, po některé části Jihoafrické republiky (severovýchod NC, jih NW, FS). Některé druhy jsou považované za docela otužilé, přeci jenpocházejí z chladnějších oblastí jihu Afriky. Stoprocentní mrazuvzdornost ale nemám potvrzenou.

Naší první rostlinou tohoto rodu byl N. margaritiferus, pochází od jednoho slavného pěstitele, sídlícího na dohled od Karlštejna. Je o něm známo, že umí vypěstovat lecjaké zajímavé kousky z celé čeledi Aizoaceae.

Fotografie:

Nananthus margaritiferus

 

Náhledy fotografií ze složky Nananthus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář