Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Mesemb - Pleiospilos

18. 11. 2012

 

Pleiospilos

 

Malý rod se podle Eggliho encyklopedie dělí na další dva podrody: Pleiospilos (Pl. nelii, bolusii a simulans) a Punctillaria (Pu. compacta). Dnes už může být přes deset let stará encyklopedie překonaná, ale já zůstanu u uspořádání, které mám takto potvrzené. Rostliny lze najít na areálu Východního Kapska, jihu Severního Kapska a východu Západního Kapska. Jméno rodu je složeninou ze dvou slov – pleio – znamená hodně či více než obvykle a – spilos je termín pro tečky. Dohromady to ukazuje na drobné tečky na dužnatých listech rostlin. Vývin listů probíhá trochu jako u litopsů – energie a voda se ze starých listů přelévá do nocého mladého páru.

Květy (úbory s množstvím jazykovitých květů mohou být žluté, výjimečně bílé se otevírají až odpoledne. Zajímavé je i uspořádánpleiospelos.jpgí jednotlivých květů po úplném otevření úboru, květy se mírně stáčejí do spirály, což spolu s leskem vytváří zajímavý efekt. Pracující pěstitelé ocení i delší životnost květů – neměří se v hodinách, ale někdy až ve dvojciferném počtu dnů. Květenství se navíc otevírá se železnou pravidelností bez ohledu na intenzitu slunečního svitu, tedy i v období nepříjemné inverze.

Kdysi na prvopočátku mého sukulentářského snažení jsem v nesoudném nadšení objednala několik druhů rostlin rodu Pleiospilos a pokoušela se je pěstovat na polici na okně. Nepřežily dvě sezóny, ale určitě to nebylo obtížností pěstování, jako spíš mým ne- uměním a neznalostí životních cyklů rodu. Chce to totiž dodržovat určitý rytmus zálivky, kdy je třeba ustat s ní v době přelévání energie ze starých listů do nových.

Fotografie: Pleiospilos simulans

 

Náhledy fotografií ze složky Pleiospilios

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář