Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rostliny - Mesemb - Titanopsis

23. 2. 2012

 

Titanopsis

 

U rostlin rodu Titanopsis vás na první pohled zaujme zvláštní vzhled jejich listů. Ty pokrývají různě veliké a různě zbarvené bradavičky, díky nim povrch listů připomíná povrch vápencového kamínku (řecké slovo titanos znamená křídu, koncovka -opsis vyjadřuje podobu s něčím – v tomto případě s křídou). Tyto dokonalé mimikry způsobují, že rostliny tohoto rodu jsou i přes své značné rozšíření (jih Namíbie, jihoafrické provincie Northern Cape, Free States, North West) jsou v přírodě těžko k nalezení.

Listy trojúhelníkovitého až kyjovitéhotitanopsis-calcarea.jpg tvaru vytvářejí přízemní růžici, petaly květů jsou žluté, pouze na koncích mohou být tónované do oranžové až purpurové barvy. Encyklopedie Aizoaceae U. Eggliho uvádí 3 platné druhy: Titanopsis calcarea (což má být i dřívější T. fulleri), T. hugo- schlechteri (dřívější bílokvětý T. hugo- schlechteri var. alboviridis je dnes neplatný, považuje se jen za bílokvětou formu základního druhu) a T. schwantesii (pod něj spadají i dřívější T. lüderitzii a T. primosii). Rostliny T. calcarea, pocházející z určitých oblastí v Jihoafrické republice, se uvádějí jako mrazuvzdorné, na skalce s dobrou drenáží dokážou přežít i naše drsné zimy (nemám vyzkoušeno osobně).

Prvním zástupcem rodu Titanopsis v naší sbírce se stal T. calcarea (článek o tomto druhu je na ZL), brzy k němu přibyly všechny ostatní druhy. Jsou to natolik atraktivní rostliny, že je naštěstí vysévá několik pěstitelů republikového významu. Dají se tak za nevelký peníz sehnat úplně všechny a z různých lokalit.

Fotografie - Titanopsis calcarea

 

Náhledy fotografií ze složky Titanopsis

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář